Půjčka na dárky vás může zatížit i na několik let. Tak si ji dobře promyslete

Publikováno 19.12.2017 Aktualita | Půjčky

Půjčka na dárky vás může zatížit i na několik let. Tak si ji dobře promyslete

Pravidelně každý rok se u nás počet půjček zvyšuje asi o jednu čtvrtinu právě před Vánoci. A podle Poradny při finanční tísni nekončí tyto půjčky vždy jen radostí pod stromečkem, ale také velkými starostmi na dlouhé měsíce. Pokud totiž nemáte běžné finanční rezervy na rozumné množství dárků na Vánoce, je splácení vánoční půjčky už dopředu problém. A tak je vždy potřeba si ji řádně promyslet a budoucí výdaje i splácení důkladně naplánovat.

Poradny při finanční tísni mají své zkušenosti

A právě v souvislosti s vánočními půjčkami nejsou zkušenosti jenom pozitivní. Mnoho lidí se totiž v rámci předvánoční euforie dokáže upsat k velkým půjčkám na zbytečně drahé a honosné dárky. A pak mají na další rok zaděláno na velké šetření na splátky. Případně dokonce i na problémy s nesplácením.

Lidé zapomínají, že jejich příjem nebo jeho část může kdykoliv vypadnout

Ano, cítíme se neohrozitelní a nesmrtelní, když uvažujeme o tom, že svým dětem uděláme radost, protože jim pod stromeček nadělíme vysněné hračky nebo výpočetní techniku. Jenže se kdykoliv může stát, že partnerský vztah se rozpadne anebo přijdou zdravotní problémy. Obojí je spojeno s výpadkem příjmů, se kterými jsme samozřejmě pro splácení počítali. A jestliže nejsou finanční rezervy, je na problémy zaděláno hned.

Z počátku může jít o prodlení ve výši několika tisíc, ale časem se nesplácený dluh zvyšuje. A tak přichází na řadu nekonečný kolotoč půjček, které jsou, logicky, čím dál dražší.

Poradna při finanční tísni opravdu poradí

Pokud se přece jen ocitnete v podobné situaci, je nelepším řešením obrátit na poradnu při finanční tísni. Ale pozor, pouze na tu, která je zdarma. Službu totiž poskytuje stát. Spolu sestavíte plán, jak se zadlužení postupně zbavit. Díky jejich letitým zkušenostem totiž dokáží najít řešení i tam, kde vy jej zatím nevidíte.

Pomoci může konsolidace půjček, prodej části movitého majetku, výhodnější smlouvy na energie a na mobilní tarif, díky kterým ušetříte. V situaci, která je v podstatě neřešitelná, pak přijde na řadu tzv. osobní bankrot, s jehož vyřizováním také dokáží pomoci.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí