Půjčka na výprodeje? Může se vyplatit!

Lenka Rutteová     Publikováno 09.10.2019 Tip | Půjčky

Půjčka na výprodeje? Může se vyplatit!

V zahraničí se staly velkým trendem půjčky na výprodeje. A postupně se trend posouvá i k nám. Když obchody nabídnou lákavé slevy, je spousta lidí právě bez peněz, ale ono zlevněné zboží by si rádi pořídili, protože na podobnou akci čekají už několik měsíců. A tak si vezmou půjčku. Může se vyplatit, když se na ni jde chytře. Ale může vám taky pořádně zatopit. Úspěch se totiž odvíjí od ceny půjčky a od výše vašich pravidelných příjmů a výdajů.

Bezúročná půjčka? Nebývá bez poplatků!

Když narazíte na bezúročnou půjčku, kterou byste chtěli zaplatit ony lákavé výprodeje, vždy se podívejte na celkovou cenu půjčky, tedy opět na ono RPSN (roční procentní sazba nákladů). Bezúročné půjčky totiž bývají ve větší nebo menší míře zatíženy poplatky. A tak i zde RPSN může být na úrovni několika procent, která by vás mohla ve výsledku nepříjemně překvapit.

První půjčka zdarma

Sice se první půjčka zdarma poskytuje nejčastěji na jeden měsíc a na částky oko 10 tisíc korun, na českém trhu však najdete už i takové poskytovatele úvěrů, kteří vám půjčí vyšší částku, a třeba až na tři měsíce. A opravdu zdarma. 

Jde o výhodný způsob splácení zboží z výprodeje, protože sleva zůstane nedotčená, za vypůjčené peníze nezaplatíte ani korunu navíc. Omezující je jen maximálně tříměsíční doba splácení, což u většího nákupu nemusí stačit. 

Jenže pozor, i menší nákup může nakonec zamávat s rozpočtem, pokud jste se splátkou původně nepočítali. Výše vašeho příjmu a vašich pravidelných výdajů je rozhodující. Jestli netvoříte finanční rezervy, z čeho byste pak chtěli splácet tenhle nákup?

Splátky bez navýšení 

Některé obchody nabízejí finanční službu v podobě nákupu na splátky, kdy většinou ve spolupráci s nebankovní společností pro vás vyřídí formu půjčky zdarma. Vy si koupíte věc ve výprodeji za jímavou cenu. A postupně ji splácíte, aniž byste zaplatili jakékoliv vícenáklady.

Zde jde o jednu z nejvýhodnějších variant nákupu ve výprodeji na dluh, protože můžete splácet třeba i rok nebo dva (když jde o větší spotřebič nebo třeba nábytek). Cena zůstane zachovaná a vy můžete v klidu a velmi pozvolna splácet. co si budete rovnou už užívat u vás doma nebo co budete třeba nosit na sobě.

I sem ale musíme vepsat velký vykřičník. Pokud je váš rozpočet již nyní napjatý, není moudré si vzít nákup na splátky, i kdyby měly být jen za několik stovek měsíčně. Anebo se vzdejte jiného měsíčního výdaje, alespoň po dobu, co budete splácet ono výprodejové zboží na splátky. 

Zamotat se do nesplácených dluhů, to je hned. Ale dostat se z nich, je pak běh na dlouhou trať. A ne vždy zcela úspěšný.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.