Půjčky i zaměstnanost lepší, hypotéky dražší, ale banky v ohrožení

Publikováno 29.12.2017 Aktualita | Půjčky

Půjčky i zaměstnanost lepší, hypotéky dražší, ale banky v ohrožení

Zrekapitulujme si, že krátkodobé půjčky na jeden rok se u nás dost vylepšily. Že banky zdražují své hypotéky, zejména v pásmu do 80 % LTV. Zaměstnanost u nás láme rekordy, no a banky čeká ohrožení jejich pozice na finančním trhu. K jejich službám se totiž tlačí technologičtí giganti typu Apple nebo Facebook.

Trh půjček je kultivovaný

Před rokem začala platit novela zákona o spotřebitelském úvěru. Ministerstvo financí se na ní angažovalo zejména v době, kdy mu velel Andrej Babiš. A mělo to smysl. Organizace Člověk v Tísni totiž ve svém nedávném průzkumu zjistila, že český trh s půjčkami se doslova kultivoval.

Trh s úvěry je již na poměrně vysoké úrovni a čtvrtina ze současných 42 poskytovatelů, kteří poskytnou 30 tisíc na jeden rok, dělá svou práci zcela bezchybně. A nejde jen o banky. Naopak, i banky byly mezi skupinou poskytovatelů, kteří dost chybují například v obchodních podmínkách nebo informacích.

Nejdražším poskytovatelům, kde se RPSN dostává i na stovky procent, doporučil Člověk v tísni, aby zvážili podnikání v jiném oboru, protože evidentně nedokáží pracovat s rizikem nesplácení.

Nezaměstnanost je nejnižší za 20 let

V novodobé historii máme nejnižší nezaměstnanost. A v některých okresech je dokonce více volných míst než uchazečů o práci. Těmito oblastmi jsou například Rychnovsko nebo Jičínsko. Špatná situace zůstává tradičně v Moravskoslezském, nejvíce na Karvinsku.

Nejlépe je na tom s poměrem počtu uchazečů o práci a volných pracovníchmíst Pardubicko a také Praha-východ. Mezi kraji vede Plzeňský, kde je nezaměstnanost již jen 2,3 %.

O koho teď firmy stojí nejvíce? O stavební dělníky, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních aut, montéry, svářeče, kuchaře, uklízečky. A tradičně o technické pracovníky napříč všemi obory.

Hypotéky nám zdražují

A to hlavně ve výši do 80 % hodnoty nemovitosti (LTV). Jde jen během listopadu o růst z 2,25 na 2,35 % u indexu hypoték se 70 % LTV. A vzhledem ke zvyšování repo sazby ČNB se nic jiného než růst v nejbližší době čekat nedá.

Situace u hypoték od 80 do 90 % LTV je opačná, tam ceny stagnují nebo dokonce klesají. Důvod je jasný -banky po doporučení ČNB jejich ceny nadsadily. Teď je potřeba jesrovnat dle aktuálních požadavků na trhu. Takže během října poklesl index devadesátiprocentních hypoték z 3,11 % na 3,09 %.

A čím že jsou banky ohroženy?

Tím, že spoustu finančních služeb na sebe přebírají technologičtí giganti, jakými jsou Apple, Facebook, Alibaba či třeba Tencent. Jde nejen o platby, ale také o poskytování úvěrů malým firmám nebo o investice do fintech odvětví.

Můžeme z toho vytěžit my? Snad ano. Očekávat můžeme snadnější, místně dostupnější a hlavně levnější finanční služby. Takže by se banky měly nad sebou zamyslet, nechtějí-li se stát jen těmi vzadu.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí