Půjčky nejvíce rostly na Zlínsku, splácení tu však bylo nejlepší

Publikováno 25.04.2019 Novinka | Půjčky

Půjčky nejvíce rostly na Zlínsku, splácení tu však bylo nejlepší

Zlínský kraj zaznamenal v roce 2018 nejvyšší tempo růstu krátkodobých půjček ze všech ostatních krajů. Ale překvapivě tu byly nejmenší problémy se splácením. Vypadá to, že Zlíňané jsou jedněmi z nejodpovědnějších klientů trhu s krátkodobými úvěry. Jak si loni vedly ostatní kraje?

Nárůst až o 7,4 procenta

Ekonomická situace se loni v České republice výrazně zlepšila, a to zejména v průběhu posledních dvou let. To je znát na celém trhu, tedy jak se zbožím a službami, s investicemi, s prací, tak i na vládních výdajích, přestože ty s kondicí ekonomiky příliš souviset nemají.

Velký posun byl zaznamenán i na trhu s úvěry, a to jednak právě díky rostoucím příjmům obyvatelstva a vysoké jistotě udržení si zaměstnání, jednak i díky proběhnuvším změnám v pravidlech aplikovaných na nebankovní společnosti a jejich rychlé půjčky. Ty byly zařazeny do skupiny ostatních úvěrů a vztahují se na ně stejná pravidla jako na úvěry od bank.

I díky tomu rostlo zadlužení v krátkodobých úvěrech až o 7,4 procenta, konkrétně na Zlínsku. V těsném závěsu za Zlníňany byli lidé ze Středočeského kraje, kteří se v průběhu roku 2018 zadlužili na krátkodobých úvěrech o 7,2 procenta více než v roce 2017. Ve velké míře tu lidé využívali tzv. půjček budoucnosti – jde o rychlé, jednoduché a bezpečné půjčky poskytované online.

Nejmenší růst zadlužení zaznamenala Praha

Na opačném konci žebříčku, z pohledu tempa růstu zadlužení v krátkodobých úvěrech, se loni ocitli Pražané. Zde se objem krátkodobých bankovních i nebankovních úvěrů navýšil jen o 4,6 procenta. Druhým nejméně rychle se zadlužujícím obyvatelstvem regionu byli lidé z Pardubicka, kde krátkodobé úvěry rostly za rok 2018 jen o 4,9 procenta.

Středočeši vedou v krátkodobých dluzích už i v absolutních číslech

Co to znamená? Nic jiného, než že lidé ze Středočeského kraje mají na krátkodobých úvěrech rozpůjčováno nejvíce ze všech ostatních krajů. Konkrétně jde o 13,6 % z celkové výše krátkodobého dluhu všech obyvatel ČR.

Ten koncem roku 2018 činil 466,5 miliardy korun, což znamená, jen ve Středočeském kraji mají lidé rozpůjčováno 63,6 miliardy korun v krátkodobých půjčkách. V těsném závěsu za krajem Středočeským je kraj Jihomoravský, kde jeho obyvatelé dlužili koncem roku 2018 na krátkodobých půjčkách 53,8 miliardy korun, tedy cirka 11,5 procenta.

Nejlépe jsou na tom s podílem na celkovém krátkodobém dluhu kraje Karlovarský, Pardubický a Vysočina, kde jsou procenta podílu na celkovém dluhu 16,0 %, 19,3 % a 19,4 %, což však samo o sobě nic neznamená, protože počet lidí v krajích České republiky se mezi sebou radikálně liší.

Velikost ohroženého dluhu se během roku 2018 zmenšovala

Díky dobré kondici ekonomiky a jistějším příjmům rodin i jednotlivců se během loňského roku snižoval podíl ohroženého krátkodobého dluhu na dluhu celkovém. Za rok 2018 se objem ohroženého dluhu v celé ČR snížil o 10,3 procenta, přičemž koncem roku byly nesplácením ohroženy asi 24,4 miliardy korun t celkového krátkodobého dluhu.

V prosinci roku 2017 bylo nesplácením ohroženo o 2,8 miliardy korun více. Vzhledem k tomu, že objem celkového krátkodobého dluhu loni rostl, je pokles částky ohrožené nesplácením vlastně dvojnásobným úspěchem.

Co je ohrožený dluh?

Co lze klasifikovat jako ohrožený dluh? Podle údajů Czech Banking Credit Bureau, které informace o stavu bankovního i nebankovního úvěrového trhu v České republice sleduje a zveřejňuje, jde o dluh ohrožený nesplácením, přičemž se do ohroženého dluhu započítávají půjčky až poté, co u nich klient vynechá tři splátky.

V největší míře byly v roce 2018 evidovány ohrožené dluhy v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Moravskoslezském kraji. Nepřekvapí nás, že nejmenší ohrožení splácení je zaznamenáno v Praze. Příjemným zjištěním je, nejmenší problémy se splácením krátkodobých půjček mají lidí také na Vysočině, ovšem i ve Zlínském kraji, přestože zde zadlužení loni narostlo nejvíce. Lidé tu pravděpodobně pečlivěji srovnávají ceny půjček.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí