Rekord loňského roku? Půjčky na bydlení!

Publikováno 19.02.2018 Analýza | Finanční mix

Rekord loňského roku? Půjčky na bydlení!

Rekordy se lámou v kdečem. I v půjčkách. A právě loňský rok byl také rekordním, konkrétně v půjčkách na bydlení, které dosáhly objemu 285 miliard korun. To je sice podobná výše jako v roce 2016, ale rekord byl v tom, že stejnou výši půjček poskytly banky mnohem menšímu množství žadatelů.

Českým domácnostem se daří

Růst ekonomiky o více než 4 % v loňském roce už je znát i na finanční kondici domácností. Zejména vzhledem k tomu, že si byly ochotné brát v průměru vyšší půjčky na bydlení než v roce 2016. A bezpečnost půjček také narostla. Stoupala logicky i cena nemovitostí.

Rozhodujícím faktorem, který rozhodl o tom, že se v roce 2017 konal rekord v půjčkách na bydlení, však nebyly banky se svými hypotékami, ale stavební spořitelny se svými úvěry ze stavebního spoření. Důvod je nasnadě: Česká národní banka držela hypotéky pod krkem.

Stavební spořitelny vyskočily nejvíce

Stavební spořitelny rozpůjčovaly v roce 2017 téměř 60 miliard korun, meziročně to bylo víc o celých 18 procent. Alespoň tak to má vysledované makléřská společnost Golem Finance. Touto skutečností se potvrdily prognózy a očekávání všech běžných lidí, i lidí, co ve finančnictví pracují, že si Češi k vyšším úvěrům dopomohou jinak.

Česká národní banka nepovolovala bankám poskytovat hypotéky na sto procent hodnoty nemovitosti. A tak si lidé dofinancovávali hypotéky právě úvěry ze stavebního spoření. I když celkový počet úvěrů klesl, výrazně narostla jejich hodnota. Ta naskočila až o jednu čtvrtinu, na zhruba 800 tisíc korun.

Nových hypoték bylo cirka 110 tisíc

V roce 2017 bylo podle ukazatele Fincentrum Hypoindex sjednáno 110 tisíc hypotečních úvěrů. To je zhruba o pět tisíc méně než v roce 2016. Průměrná sazba, za kterou byla hypotéka poskytnuta v prvním období fixace, vyšplhala na 2,02 %.

V prosinci stoupla průměrná výše hypotečního úvěru na 2,15 milionu korun. Takže i přes to, že sazby začaly mírně růst, zájem o hypotéky a úvěry ze stavebního spoření neklesá. Brzdou trhu s nemovitostmi tak nebyla ČNB, která regulovala podmínky hypoték. Ale byl to nedostatek nemovitostí na trhu. Těch, které by bylo možné koupit.

Poradenská spolčenost Deloitte navíc vysledovala, že nové byty si častěji kupují majetnější lidé a nezanedbatelnou část z nich tvoří cizinci, kteří raději platí hotově.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí