Relax za 23 tisíc. To je průměrná česká dovolená

Publikováno 17.07.2019 Zábava | Finanční mix

Relax za 23 tisíc. To je průměrná česká dovolená

Dovolené se letos v průměru zdražují, a to téměř o dva tisíce korun na osobu. Zatímco loni dal průměrný Čech za dovolenou asi 21 500 korun, letos už je to přes 23 tisíc, což není vůbec málo. Takže se to občas neobejde bez půjčky. Půjčka sama o sobě až tolik nevadí, pokud dodržíme základní pravidla bezpečného zadlužení pro případ dovolené. Ale vezměme to popořadě.

Průměrný výdaj za dovolenou zahrnuje i doplňkové nákupy

Údaje o průměrném výdaji Čechů na dovolenou zveřejňuje společnost Czech fund pravidelně. Do nákladů se počítají i nákupy spojené právě s přípravou na dovolenou, tedy opalovací krémy, boty, léky, oblečení, prostě vše, co si kvůli nadcházející dovolené pořídíme.

Co způsobuje nárůst nákladů, když koruna vůči euru ani dolaru rozhodně neoslabuje? Stojí za tím totiž zejména uzemnění všech Boeingů typu 737 Max po dvou tragických nehodách. A to je hlavní důvod, proč zdražují především takzvané last minute zájezdy. Těch je totiž letos, kvůli nedostatku letadel, výrazně méně.

Lidé z turismu chtějí vyšší mzdy

Dalším důvodem nárůstu cen jsou vyšší odměny lidem pracujícím v turismu. Výplaty rostly během loňského i letošního roku všude, a to se týká i turismu. K tomu je nutné připočíst vysokou inflaci například v Egyptě, kde je dokonce až 14 procent. 

Koruna oslabila k jiným měnám

K euru se koruna drží stále na stejném kurzu, jenže Češi létají na dovolenou i jinam než po Evropské unii. A tak je nutné zmínit, že koruna během posledního roku oslabila oproti měnám těch zemí, kam Češi často míří na nákladnější dovolenou.

Hlavní ekonom Czech fund Lukáš Kovanda uvedl, že:"O více než deset procent koruna ztrácí v porovnání se situací v půli loňských prázdnin vůči egyptské libře. Necelých deset procent pak ztrácí vůči thajskému bahtu.

Více si vyhodíme z kopýtka

Češi jsou také čím dál víc ochotní na dovolené utrácet a užít si těch nejkrásnějších sedm, deset nebo 14 dní v roce. Kupujeme si více výletů během dovolených, ale i více další služeb s dovolenými spojených. 

 Již od roku 2014 vyhledávají čeští klienti stále luxusnější resorty, stále častěji se na dovolenou v Evropě vydají spíše letadlem než autobusem. Na druhou stranu se však zkracuje průměrná délka dovolené – jinak by nárůst průměrné ceny za dovolenou byl ještě razantnější.

Levnější doprava, dražší ubytování

Spousta Čechů cestuje na dovolenou na vlastní pěst. A zatímco ubytování si pořídí raději dražší a kvalitnější, s dopravou to je opačně. Výsledkem dopravy je přesunutí z místa na místo, a tak Češi raději hlídají ceny letenek a letí nízkonákladovou společností, peníze navíc dají raději za pohodlnější pobyt na dovolené.

Dovolená na úvěr?

Jak nadále prohlásil hlavní ekonom Czech fund Lukáš Kovanda, na dovolenou se vydává sedm z deseti Čechů. Polovina z nich autem, ostatní jinou dopravou. Pětina z těch, co odjíždějí na dovolenou, využijí služby cestovní kanceláře. A zhruba tři procenta všech Čechů si na dovolenou vyjede jen díky úvěru.

Kovanda říká, že: „Brát si takový úvěr je z ekonomického hlediska holý nesmysl. Nicméně některé domácnosti se opravdu nacházejí pod tlakem svých známých nebo pod tlakem sociálních sítí, na které se s oblibou věší fotografie právě z dovolených.

Psychologický efekt nepodceňujme

Dovolená s sebou nese významný psychologický efekt. I když pro ženu a muže většinou odlišný. Zatímco muž je více pod vlivem onoho společenského postavení a sociálních sítí, jak zmiňoval Kovanda, žena si spíše užívá toho, že se pár dní v roce nemusí o nikoho starat. V all inclusive resortech je postaráno o vše. 

Pauza v péči o rodinu a také možnost nechat jiné, aby se o ženu postarali, je jednou za rok téměř nutností. A tak si přiznejme, že i půjčka na dovolenou se někdy může stát psychologicky výhodnější záležitostí, než na dovolenou neodcestovat vůbec. Ale musíme dodržet pravidla bezpečného zadlužení, která mají v případě dovolených jedno specifikum:

Půjčku na dovolenou je nutné splatit do Vánoc!

Velkým problémem půjček na dovolenou jsou totiž Vánoce. Ano, na Vánoce myslí málokdo, když je venku teplo a těšíme se na odpočinek na dovolené. Jenže právě Vánoce pak budou ovlivněny tím, že splácíme půjčku na dovolenou, a tak nebudeme moci pořídit ty dárky, které by se nám pro naše blízké líbily.

Proto se s půjčkou na dovolenou musíme zařídit tak, abychom ji splatili buď do listopadu, nebo aby splátky byly nízké, a my si je tak mohli rozložit na celý rok, s pauzou právě okolo Vánoc. Proč? Abychom byli schopní zvládnout Vánoce bez dalšího úvěru. Právě vícečetné půjčky totiž nejčastěji vedou do dluhové spirály.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí