Repo sazba a hypoteční úroky rostou, rating také. Veřejné finance ozdravují

Publikováno 16.02.2018 Aktualita | Finanční mix

Repo sazba a hypoteční úroky rostou, rating také. Veřejné finance ozdravují

Uběhl další týden, který byl bohatý na události ve finančním světě. Informovali jsme vás o tom, že Český národní banka pět navýšila základní repo sazbu a že vlivem toho už stihly banky navýšit i úroky na hypotékách. Česká ekonomika roste. A mimo jiné získává vysoký rating, tedy důvěryhodnost v očích investorů. A díky růstu ekonomiky také dost ozdravují veřejné finance, kdy se již poněkolikáté dostávají do přebytku.

ČNB opět zvýšila základní úrokovou sazbu

Další navýšení základní úrokové sazby všichni víceméně čekali. Ale centrální bankou nastavené současné úrokové sazby, tedy ta základní na 0,75 procenta, lombardní na 1,5 procenta a diskontní na 0,05 procenta, jsou stále ještě neadekvátně nízké.

Analytici očekávají, že ke konci roku bude základní úroková sazba jedno procento. Česká měna před rozhodnutím ČNB o nastavení úrokových sazeb posilovala. Obchodovala se za 25,22 koruny za euro, a byla tak nejsilnější od února 2013.

Banky ihned po zvýšení základní sazby zdražily hypotéky

Hned po oznámení navýšení základní úrokové sazby se k tomuto kroku uchýlila například Hypoteční banka, ČSOB, Sberbank, Stavební spořitelna České spořitelny nebo Raiffeisen stavební spořitelna. Ani Komerční banka nechybí.

Nabízené úrokové sazby na hypotékách se již blíží ke třem procentům a hypotéky definitivně opouštějí úroveň nízkých sazeb. Navýšení komerčními bankami je většinou v řádu 0,2 procenta. Na českém bankovním trhu se však objevila banka, která hypotéky nejen zdražuje, ale i zlevňuje. Jde o UniCredit Bank.

Česká ekonomika je natolik důvěryhodná, že nám chtějí půjčovat zdarma

Jedinou podmínkou je vydat tyto dluhopisy ve společné měně. Investoři nás totiž vidí díky ekonomickému růstu natolik důvěryhodně, že jsou totiž ochotni půjčit Česku eura na čtyři roky za nulový úrok.

Srovnatelné půjčky na státních dluhopisech a v korunách vyjdou Česko momentálně na jedno procento ročního úroku. Naposledy vydala Česká republika dluhopisy v eurech v roce 2012. Pokud by se v Evropě schylovalo k další krizi a pokud by opět klesala hodnota koruny k euru, mohl by stát na dluhopisech vydaných v eurech pouze tratit. Takový scénář se však v odhadech zatím nevyskytuje.

Úroveň veřejných financí bude lepší, než se ještě nedávno čekalo

Odhad vývoje veřejných financí zveřejňovaný ve „Zprávě o inflaci“ je jednou z mnoha analytických a predikčních zpráv, které Česká národní banka pravidelně vydává. Pro letošní a příští rok to banka vidí pozitivně: letos očekává přebytek 1,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP) a příští rok 1,8 procenta HDP. Za loňský rok ještě výsledek není definitivně znám, ale ČNB očekává přebytek ve výši 1,6 procenta.

Celkový vládní dluh by podle odhadů ČNB měl letos klesnout na 32,1 procenta HDP z loňských odhadovaných 34,7 procenta. Příští rok by měl klesnout ke 29,8 procenta HDP.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí