Roste koruna, ceny bytů i výdělek nezaměstnaných, stagnují úroky

Publikováno 26.01.2018 Aktualita | Finanční mix

Roste koruna, ceny bytů i výdělek nezaměstnaných, stagnují úroky

Opět je tu týdenní shrnutí událostí, o kterých jsme vás v tomto týdnu informovali. Za poslední rok posílila koruna vůči dolaru o 18 procent, čímž téměř smazala asi dvacetiprocentní výnosy z amerických akcií. Ceny bytů rostou také, rychleji než výdělky domácností. Roste ale maximální možný výdělek nezaměstnaných vedených na úřadě práce. Jediné, co stagnuje, jsou úrokové míry na spořicích účtech.

Posilování koruny ničí výnosy ze zahraničí

Češi, kteří mají zainvestováno v amerických akciích, by se mohli radovat z vysokých výnosů za rok 2017. Ty činily v průměru i 20 %. Radovali by se tehdy, kdyby česká koruna neposílila vůči dolaru za poslední rok o celých 18 %. Díky tomu byl vlastně celý výnos téměř smazán.

Ceny bytů letí vzhůru, sazby na hypotékách rostou také

Výsledkem obou procesů je skutečnost, že dostupnost bydlení pro české domácnosti se rapidně zhoršuje. Zatímco v roce 2017 vydaly české domácnosti v průměru 35 % svých čistých měsíčních příjmů na splátku hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření, letos už jde o procent 42.

Nejhorší je situace v Praze nebo v Brně, kde jde o výdaj ve výši 69, respektive 49 % z čistých měsíčních příjmů domácnosti. Nejlepší je situace v Ústeckém kraji, kde domácnosti na splátky za bydlení vydají 14 % ze svých čistých měsíčních příjmů. Zhoršení oproti loňskému roku ale nastalo ve všech krajích ČR.

Nezaměstnaní si mohou vydělat víc

Maximální možný výdělek nezaměstnaného vedeného na úřadě práce, který ale již nepobírá podporu v nezaměstnanosti, je od ledna zase o kousek vyšší. Konkrétně jde o maximální částku ve výši 6.100 Kč hrubého. Částka se odvíjí od minimální mzdy a je stanovena jako její polovina.

Maximální podpora v nezaměstnanosti, kterou lidé podle svého věku pobírají 5, 8 anebo 11 měsíců. je v roce 2018 na úrovni 16.682 Kč. Pokud je nezaměstnaný na rekvalifikačním kurzu, může brát až 18.695 Kč měsíčně.

Stagnovat budou jedině úroky na spořicích účtech

Banky nijak neplánují razantní navyšování úrokových sazeb na spořicích účtech. Jediná banka, která zatím dost nahlas oznámila navýšení, je ČSOB. Současnou sazbu má 0,20 %. Koncem loňského roku již navýšila své úročení Sberbank, na velmi slušných 0,83 % (v porovnání s konkurencí).

Analytikové odhadují, že menší banky si u nás budou chtít šplhnout. Tedy využijí momentální situace, která je pro spotřebitele značně nevýhodná. Využití bude spočívat v krátkodobém navýšení úrokové sazby právě na spořicích účtech, které může v rámci bezpečné zóny stability banky dosáhnout až na tři procenta.

Takže jistě sledujte nabídku úročení. Sice bude pravděpodobně omezená časově i celkovou maximální vloženou částkou, ale byla by škoda toho nevyužít.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí