Růst s sebou vždycky nese inflaci. Za co si letos připlatíme?

Publikováno 30.01.2019 Aktualita | Finanční mix

Růst s sebou vždycky nese inflaci. Za co si letos připlatíme?

Česká národní banka sice drží průměrnou inflaci na úrovni mezi dvěma a třemi procenty, což je i jejím cílem, ale nesmíme zapomenout, že jde o průměrnou inflaci, kam se počítají i snižující se ceny elektroniky nebo celkem stagnující ceny třeba vybavení bytu nebo domácích potřeb. Proto je jasné, že jiné položky musejí ve své ceně růst více než dvěma až třemi procenty za rok. Které to jsou? Samozřejmě ty, co potřebujeme k životu zcela neodmyslitelně!

Elektřina, voda, teplo

Energetický regulační úřad odhaduje růst cen elektřiny v tomto roce na téměř sedm procent. To pro domácnosti znamená zdražení o 400 – 1700 korun za rok, vždy podle distributora, odběrného místa a druhu spotřeby elektřiny. Největší zdražení předpokládá ČEZ, nejmenší PRE distribuce.

Největší dopady budou samozřejmě u domácností topících přímotopy. A ty nejmenší tam, kde se elektřinou pouze svítí a pohánějí se běžné domácí spotřebiče. Kde se na elektřině vaří, ale netopí se jí, tam bude navýšení mezi uvedenými hodnotami.

Energetické poradenství a analýzy (ENA), to je společnost, jejíž energetický expert Jiří Gavor vidí vývoj v cenách energií následovně: „U elektřiny bude nárůst celkové ceny většinou nad deset procent, u plynu kolem pěti procent. Připlatí si i odběratelé tepla.

V některých městech zdvihají teplárny cenu až o 15 procent. Je to zejména kvůli zdražení plynu, který se pro výrobu tepla na mnoha místech používá. Některé domácnosti si budou muset připlatit i za vodu. Takže to vypadá, že kdo nemá vlastní ostrovní systém, bude muset sáhnout hlouběji do peněženky. Bez výjimky.

Nemovitosti ještě dobíhají

ČNB sice vydala mnoho regulačních opatření pro zpřísnění hypoték, které měly pomoci zastavit růst cen nemovitostí, ale podle provozního ředitele společnosti Fincentrum Reality Martina Fojtíka se „realitní trh začne měnit po roce 2020, spíše až v roce 2021.“ Jde zejména o dobíhání boomu posledních dvou let. Poroste i nájemné, hlavně ve větších městech.

Potraviny jsou inflačním evergreenem

I kdyby jiné oblasti trhu na cenách nerostly, potraviny nikdy „nezklamou“ a vždy povedou inflační žebříček. Jejich produkce je náročná, mnohdy závislá na počasí, a to jak v rostlinné, tak v živočišné výrobě. A nesmíme zapomínat na to, že prodejní řetězce jsou nenasytné a své marže udržují zatraceně vysoko. Vědí totiž, že jídlo si prostě musíme koupit.

Ředitel pro strategii Potravinářské komory ČR Miroslav Koberna čeká v roce 2019 podobný cenový vývoj jako v roce předešlém: „Pokud bude pokračovat poptávka v rostoucích ekonomikách a problémy s počasím, které budou mít vliv zejména na citlivé komodity, jako jsou ovoce, zelenina nebo brambory, dá se očekávat vývoj podobný letošnímu roku“.

Ruku v ruce s tím jdou i ceny v restauracích, kde se jednak nakupují suroviny dráž, jednak se tlačí na vyšší mzdy, dále si restaurace chtějí kompenzovat minulé roky, kdy se ekonomice tolik nedařilo a lidé nechodili na jídlo tak často, jako je tomu dnes.

Petr Indra ze společnosti Dáme jídlo předpokládá vyšší růst cen, dokonce až k deseti procentům: „V roce 2018 jsme pozorovali meziroční růst zhruba o pět procent, ale v letošním roce očekáváme, že restaurace zdraží o 7 až 10 procent“. Společnost Dáme jídlo sbírá data ze stovek restaurací, se kterými spolupracuje.

Povinné ručení nezůstane stranou dění

I povinné ručení je oblast, kde se budou ceny navyšovat, v průměru o 200 korun na jednu smlouvu na rok. Jde o především smlouvy řidičů, kteří v minulosti bourali nebo kteří uzavírají zcela nové smlouvy. A jaký je důvod zdražení? Česká asociace pojišťoven ho vysvětluje vyšší četností nehod, ale hlavně jejich vyšší finanční náročností.

Tankujete často?

Kdo tankuje často, všiml si, že ceny pohonných hmot jsou jako na houpačce. A tento trend se ponese i celým rokem 2019. „U pohonných hmot čekáme v roce 2019 mírné zvýšení o několik desítek haléřů.“ Informaci uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

ČNB zase čeká mírné meziroční zlevnění. Tak se necháme překvapit, komu prognóza nakonec vyjde lépe. V cenách pohonných hmot se neustále odráží mnoho faktorů najednou. A jejich věrohodná předpověď je víceméně nemožná.

Služby poletí přímo vzhůru

Služby jsou sektorem, který se neobejde bez kvalitních zaměstnanců. A cena práce se u nás začala konečně trochu hýbat směrem vzhůru. To samozřejmě má své dopady na poskytování služeb, které tím logicky zdražují. Zdražování je stálé, letos v něm však očekáváme skok.

Dalším důvodem zdražení služeb je i fakt, že chybějí zaměstnanci. Nalákat nového zaměstnance, to se někdy rovná neřešitelnému úkolu – hlavně v oblastech s menším počtem obyvatel v ekonomicky aktivním věku. Nejvážnější krize je u spedičních firem, oprav, kadeřníků nebo u poštovních služeb.

Vzhůru se posunou i mzdy

Dobrou zprávu na závěr však pro vás máme. Nejenže rostly důchody (otázkou je, zda adekvátně ke zdražování), ale porostou i mzdy. Takže možná nakonec to sahání hlouběji do kapsy nebude až tak bolestné. Třeba se nám i letos nakonec podaří vybudovat slušný finanční polštář. Jestli však zdražení přijde dříve než navýšení mezd, můžete využít některou ze zvýhodněných půjček, která vám poskytne službu dočasného finančního polštáře.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí