Rychlé převody, změny v kartách, dražší úvěry a peníze zpět

Publikováno 12.01.2018 Aktualita | Finanční mix

Rychlé převody, změny v kartách, dražší úvěry a peníze zpět

Tak by se daly shrnout události ve světě financí, o kterých jsme vás tento týden informovali. Pojďme si je připomenout. Banky chystají rychlé mezibankovní převody dostupné absolutně kdykoliv, předplacené karty od ČSOB budou mít přísnější podmínky, firemní úvěry zdražují v tempu změn sazeb PRIBOR a pokud vám eshop neposlal zboží a vy jste platili online, může pro peníze sáhnout přímo vaše banka.

Projekt Okamžité převody

ČNB ve spolupráci s bankami chystá systém, ve kterém bude možnost kdykoliv realizovat okamžitou platbu i na účet vedený u jiné banky. Na rozdíl od současných expresních plateb bude systém k dispozici neustále. Příjemce platby bude s penězi moci také ihned manipulovat.

Systém se bude technicky připravovat půl roku, pak se bude několik měsíců testovat. A ve výsledku by měl být schopen spuštění ke konci roku 2018.

Taháte se s eshopem o peníze?

Zaplatili jste v eshopu zboží a nic nepřišlo? Eshop se k ničemu nemá, peníze nevrací a vlastně ani nekomunikuje? Nemusíte se hned obávat, že jste o peníze definitivně přišli. Pokud jste platili online, může si pro peníze sáhnout přímo vaše banka. A to do kteréhokoliv eshopu kdekoliv na světě. Služba nese název chargeback.

Pokud jste platili převodem, je tu možnost využít tzv. systému ADR, které prostřednictvím ČOI slouží k mimosoudnímu řešení sporů mezi spotřebitelem a eshopem. Vám bude stačit kontaktovat ČOI. Zbytek už je na ní.

Předplacenky budou přísnější

Předplacené karty od ČSOBčekají od února tohoto roku velké změny. Ale k horšímu. Omezí se jejich anonymita, limity pro výběry hotovosti, počet vkladů a výběrů, dokonce i možnost čerpání bonusů z kreditních karet jiných vydavatelů.

Navyšuje se i poplatek za vystavení karty a možnost nakládat s ní zcela anonymně. Jako první pocítí změnu Coolkarta, která je cílená na děti a mládež a rodiče na ni převádějí kapesné. Později nastanou změny u všech ostatních typů předplacených karet od ČSOB.

Firemní úvěry zdražily. A trend bude pokračovat

Příčinou zdražování firemních úvěrů je fakt, že jsou cenově navázány na mezibankovní sazby. A ty stoupají proto, že ČNB v loňském roce dvakrát navyšovala repo sazbu. I proto sazba PRIBOR jen od září do října roku 2017 narostla na téměř dvojnásobek.

Ekonomové upozorňují, že i v roce 2018 lze očekávat navyšování repo sazby ze strany ČNB. Ta se snaží brzdit překotný hospodářský růst, který již překročil tempo 5 %. A ČNB se logicky obává přehřátí celého systému.

Koncem roku 2017 byly ceny velkých úvěrů, tedy těch nad 30 milionů korun, již na 2,2 %. Ve firmách je zatím dostatek peněz k jejich uhrazení. Firmy však musejí začít maximalizovat racionalitu svého financování, protože i v roce 2018 lze očekávat nárůst ceny již vzatých úvěrů. Těch nových samozřejmě také.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí