Sazby hypoték stále rostou

Publikováno 27.12.2017 Aktualita | Hypotéky

Sazby hypoték stále rostou

Hypotéky začaly zdražovat přibližně před rokem. A od té doby se kurz vývoje jejich ceny příliš neměnil. Jen s výjimkou jarního období, kdy banky nevěděly, zda si v rámci konkurenčního boje mohou růst dovolit. Evidentně si ale navzájem vyšly vstříc a zdražování mohlo směle nastartovat.

Letošní listopad a prosinec nejsou výjimkou

To platí i pro listopad a prosinec roku letošního, kdy nejvíce rostou úrokové sazby hypoték poskytovaných na maximálně 80 % hodnoty nemovitosti. Konkrétně jen 5 bank ze 14 ponechalo své sazby během listopadu beze změny. A tři mění sazby svých hypoték během prosince. Samozřejmě směrem nahoru.

Kterých pět bank odolávalo zdražování nejdéle?

Byly to mBank, Equa Bank, Wuestenrot hypoteční banka, Oberbank a Fio banka. Ty ponechaly své sazby během listopadu beze změny. Ovšem s nástupem prosince už podlehly již tři z nich.

Plošné zdražování se zatím nekoná

Růst některých hypotečních sazeb je sice velmi rychlý, ale ve skutečnosti nejde o plošnou záležitost. Toto drama zdražování, o které se nyní bavíme, se odehrává u hypoték s fixní sazbou a LTV do 80 %. Výsledkem událostí u těchto hypoték je nárůst indexů o setiny, někde desetiny procentních bodů.

Konkrétně jde například o nárůst indexu GOFI 70 o desetinu procentního bodu na 2,35 %. A také index GOFI 80 vzrostl, jmenovitě z 2,16 na 2,24 %. Ještě loni v listopadu byly hodnoty indexu GOFI 70 na úrovni 1,86 %.

Zlevňují hypotéky nad 80 % LTV

Naopak, u hypoték nad 80 % LTV vidíme stagnaci, či dokonce pokles úrokových sazeb. Sazby totiž byly v reakci na doporučení ČNB nadsazeny. A tak teď dochází k jejich srovnávání s reálnými požadavky trhu a podmínkami na něm.

Konkrétně si můžeme ukázat, že index GOFI 90 klesl z říjnových 3,11 % na 3,09 %. A index GOFI 85 v listopadu stagnoval na říjnových 2,94 %. Před rokem byl index GOFI85 na 2,04 %.

Plovoucí hypotéky ale rostou skokově

Hypotéky s plovoucí sazbou však zaznamenaly skokový nárůst. Reagují totiž na růst sazby PRIBOR. Hodnota GOFI 70 VAR za jeden měsíc stoupla z 2,45 na 2,63 %. Faktem ale zůstává, že hypotéky s plovoucí sazbou se u nás nyní v podstatě neposkytují.

Další vývoj?

Vzhledem ke zdražování peněz, tedy navyšování úrokové míry ze strany ČNB, jde čekat pouze další zdražování hypoték. Jen během listopadu a začátku prosince provedly banky celkem 35 změn cen svých hypoték. Podobný vývoj bude pokračovat i nadále.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí