Skončí od října poskytování hypoték na 100 % hodnoty nemovitosti?

Publikováno 22.06.2016 Aktualita | Hypotéky

Skončí od října poskytování hypoték na 100 % hodnoty nemovitosti?

Česká národní banka nedávno vydala novou Zprávu o finanční stabilitě. V ní sice říká, že český finanční trh je stabilnější, než byl před rokem, ale i tak je potřeba přistoupit k určitým zpřísňujícím opatřením. Mezi nimi by měl být i zákaz 100% hypoték.

ČNB se obává zejména přehřívání hypotečního trhu, které by mohlo být podobné jako přehřívání, ke kterému došlo před 8 lety. Aby se obdobné situaci předešlo, bude nutné buď omezit poskytování hypotečních úvěrů klientům, kteří nemají k dispozici žádné finanční prostředky v hotovosti, nebo bude nutné zpřísnit kapitálové požadavky kladené na poskytovatele.

Příliš rychlé zadlužování

Zadlužování se prostřednictvím hypoték v meziročním srovnání roste zhruba o 30 %. Jen během prvního čtvrtletí roku 2016 to toto zadlužování vyrostlo v meziročním srovnání o celých 20 %. Toto tempo je rychlejší než tempo, jakým rostou příjmy domácností. A to znamená, že nám zde vzniká docela výrazný nepoměr, který je třeba řešit.

Aby se předešlo přehřívání hypotečního trhu, navrhuje Česká národní banka určitá opatření. Protože ona sama nemá zákonodárnou pravomoc, jde zatím jen o doporučení. Je tedy na vládě a Poslanecké sněmovně, zda se podle tohoto doporučení zařídí a zda jej následně přetaví do návrhu na změnu zákona.

ČNB navrhne skoncovat se 100% hypotékami – a později ještě přiostří

Od 1. října 2016 byste si tedy v případě, že budou přijaty změny, o kterých se v doporučení hovoří, již nemohli vzít hypotéku na 100 % hodnoty nemovitosti, o kterou máte zájem. Maximální hranice, do které bude moci být hypoteční úvěr poskytnut, bude jen 95 % hodnoty nemovitosti.

Za dalšího půl roku by se však měl tento maximální limit ještě dále zpřísnit. A od dubna 2017 by maximální hranice mohla být stanovena již jen na 90 % hodnoty nemovitosti. ČNB by také do budoucna ráda získala pravomoci, které by jí umožnily stanovovat rizikové parametry úvěrů na bydlení (tedy například maximální poměr výše úvěru a hodnoty jeho zajištění), které by byly pro poskytovatele hypoték povinné.

TIP: Porovnejte si hypotéky a vyberte si tu nejvýhodnější ještě dnes.

Alternativou jsou přísnější kapitálové požadavky

Pokud by tyto změny v zákonodárném sboru neprošly, bude Česká národní banka vyžadovat po institucích poskytujících hypotéky vyšší kapitálové zajištění. To by však bylo jen nepřímé řešení celé situace, protože takový požadavek by se dotkl všech na trhu. 

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.