Soutěžíte v Účtenkovce? Nově to půjde i pomocí QR kódu

Publikováno 28.06.2018 Aktualita | Finanční mix

Soutěžíte v Účtenkovce? Nově to půjde i pomocí QR kódu

Kdo se snažil někdy zúčastnit se Účtenkovky, tedy losování výher na základě registrace účtenky z obchodu, což umožňuje nový systém evidence tržeb neboli EET, ten jistě zjistil, že zadání jedné účtenky trvá přibližně jednu minutu. Tedy pro toho, kdo je relativně zběhlý a nemá problém s opisováním nutných údajů právě z účtenky. Nově to už ale systém zvládne sám, stačí mít QR kód.

Po QR kódu volají zákazníci již od počátku Účtenkovky

Všichni jsme si nějak čekali, že Účtenkovka bude moci probíhat i na základě registrace pomocí QR kódů. Přece jen je to již několik let užívaná technologie rychlého skenování a rozlišování informací, která je všestrannější než starý a tzv. EAN kód. Jenže to, co jsme pokládali za samozřejmé, se nekonalo, QR kód do Účtenkovky zahrnut nebyl.

Mnoho zákazníků se po něm však velmi vytrvale ptalo. A spousta lidí se také na Účtenkovku „vykašlala“, když s ní museli strávit tolik času. Zatímco loni v prosinci poslalo účtenku do slosování téměř 480 tisíc lidí, v posledním měsíci to méně než 400 tisíc lidí.

A soutěžících ubývá postupně, setrvale, trend je nastaven jednoznačně. Ministerstvo financí proto nedávno rozhodlo, že QR kód do Účtenkovky přidá. Nechalo naprogramovat systém Účtenkovky tak, aby QR kódy přijímala.

Pokyny výrobcům pokladních systémů s EET šly teprve v dubnu

Ministerstvo financí teprve v dubnu pro výrobce pokladen zveřejnilo technickou specifikaci, jak QR kód naprogramovat, aby mohl být v Účtenkovce použit. I přesto je možnost skenování QR kódu spuštěna již od 15. 6.

Jak se QR kód ujme a zda se díky němu navýší počet lidí, co se Účtenkovky zúčastní, to se teprve ukáže. V současnosti s QR kódem počítají výrobci pokladních systémů Dotykačka a B.O.S.S. Přitom výrobce Dotykačky již prohlásil: „Tato funkce je pro naše uživatele pokladního systému zdarma, je volitelná a záleží na nich, zda na svých účtenkách budou QR kód tisknout či nikoliv.“

Od minuty k několika vteřinám

Zatímco klasické vyťukání kódu z účtenky do počítače nebo i mobilu zabralo asi jednu minutu. Ale načtení QR kódu zkrátí proces registrace do soutěže na pouhých několik vteřin. Podporu kampaně budou zajišťovat i finanční úřady, které budou nejpozději od července na svých pobočkách zdarma rozdávat samolepky s nápisem „Naše účtenky mají QR kód“. Ty si mohou obchodníci nalepit na výlohy obchodů.

Pozitivní konkurenční impuls

Ministerstvo financí doufá, že QR kód v pokladních systémech se stane pozitivním konkurenčním impulsem. Vedoucí projektu Účtenkové loterie na Ministertvu financí Martin Šabo prohlásil: „O tisk QR kódů se zajímají i další dodavatelé pokladních systémů a zejména obchodníci, pro které to může znamenat konkurenční výhodu. Proto předpokládáme, že se QR kódy mohou stát pozitivním impulsem nejen pro mobilní aplikaci Účtenkovka, jejíž podíl na registraci účtenek do loterie je v současnosti ve srovnání s registrací prostřednictvím webového formuláře zhruba čtvrtinová, ale i pro Účtenkovku jako takovou.“

QR kód nebude povinný

V případě tisknutí QR kódu na účtenku nepůjde o povinnost. Každý obchodník se může rozhodnout, zda své účtenky bude opatřovat QR kódem či nikoliv. Takže tam, kde bude chtít obchodník šetřit účtenkovým papírem a také barvou do tiskárny, QR kód rozhodně nenajdete.

Do pilotního provozu QR kódů se podle tiskové zprávy Ministerstva financí zapojila od 15. června například síť prodejen potravin COOP družstvo HB. Účtenky opatřené QR kódy začala tato síť pro své zákazníky vystavovat v provozovnách v celkem 13 okresech České republiky, a to jak ve velkých městech, tak i v malých venkovských prodejnách, kde je tradičním obchodníkem s tzv. smíšeným zbožím.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí