Spousta Čechů je stále na hranici chudoby

Publikováno 10.09.2018 Aktualita | Finanční mix

Spousta Čechů je stále na hranici chudoby

Přestože jsme jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik, stále patříme k zemím, kde spousta lidí žije pod hranicí chudoby. Anebo těsně nad ní. Patříme k zemím EU, kde je chudobou aktuálně ohroženo téměř nejvyšší procento populace, pod hranicí chudoby přitom žije téměř milion Čechů. Pojďme se podívat na další statistická data, která jsou teď o ekonomice dostupná a možná i zajímavá.

Maso nebo ovoce? V Česku na stejno

Češi podle statistik obchodů snědli v roce 2017 v průměru 81 kilo masa na jednoho obyvatele. A 84 kilo ovoce na jednoho obyvatele. Je to tak, prostě jsme národem jedlíků masa. Ale také jsme národem zahrádkářů, kteří se přes léto a podzim samozásobí spoustou ovoce. Jenže to se do statistik nedostane.

Ekonomice se daří – tak to vnímá většina z nás

Nemalá část obyvatel hodnotí stav ekonomiky podle trhu práce. A protože trh práce dlouhodobě roste, respektive roste zaměstnanost (dnes je na asi 75 procentech), většina lidí vnímá ekonomiku pozitivně. Alespoň tak to vychází z průzkumů, které si Český statistický úřad čas od času nechává zpracovat.

V ČR máme již od roku 2016 nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii. Zaměstnanost je nejvyšší za dobu samostatné existence České republiky. V pozitivních číslech je však nejen trh práce, ale řada dalších statistických ukazatelů. Díky tomu patříme k nejrychleji rostoucím zemím Evropské unie.

Jedním z nejvýznamnějších aspektů vnímání životní úrovně je pro většinu obyvatel výše mzdy a míra zaměstnanosti. A růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí roku 2018 byl nejvyšší za posledních deset let. Nárůst činil neuvěřitelných 8,6 procenta.

Auta zpomalují, stavby zrychlují

Automobilový průmysl, který byl dlouhodobě lídrem nejrychleji rostoucích oborů, nyní zpomalil. Naopak se velmi rozrostlo stavebnictví. Výkon tohoto oboru totiž od počátku roku 2018 vzrostl nejvíc za posledních jedenáct let. A to už je co říct.

Firmy začínají stagnovat

Všechno zlé je pro něco dobré. Jenže, ono to platí i opačně. Tak jak roste zaměstnanost, klesá nezaměstnanost a rostou mzdy, projevují se tyto vlivy i ve firmách. Je pro ně těžší sehnat a udržet zaměstnance. Musejí dávat více prostředků na mzdy, přestože ceny v EU nijak rapidně nerostou (vyjma České republiky, samozřejmě). A tak hlavně průmyslové podniky jsou poslední měsíce brzděny nedostatkem zaměstnanců.

Rychle jsme si zvykli na větší utrácení

Jak konstatoval předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček, „České republice se v mnoha ohledech daří a podle statistik jsme si vědomi toho, že se náš celkový životní standard zvyšuje. Průzkumy ukazují, že lidé věří v pozitivní vývoj ekonomiky a nebojí se utrácet své peníze.“

I přes to, že celkové příjmy českých domácností rostou, zůstává mnoho takových, kde si nemohou dovolit koupit spotřebiče pro běžnou potřebu. Nejvíc české domácnosti podle průzkumů touží po sušičce prádla, ale dlouhodobě na její koupi nemají. A to i přes fakt, že průměrná mzda už je u nás nad 30 tisíci. Ovšem je to nicneříkající průměr.

Co je hranice chudoby?

V České republice je nyní stanoveno, že pod hranicí chudoby se nachází ten, jehož příjmy za rok jsou nižší než 134 334 Kč. Životní minimum je přitom stanoveno na 3410 Kč na měsíc. A existenční minimum dělá 2 200 Kč na měsíc.

Domácnost dvou dospělých se dvěma dětmi je ohrožena chudobou, pokud její měsíční příjem klesne pod 23 509 Kč. A všichni víme ze svého okolí, v mnoha domácnostech a rodinách se s příjmem pohybují těsně nad těmito hranicemi. Tak snad ekonomika ještě nějakou dobu poroste a České národní bance se podaří udržet inflaci v únosných mezích, abychom si tedy konečně trochu polepšili.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí