Státní půjčky na bydlení by mohly být dostupné i pro bezdětné novomanžele

Publikováno 06.02.2018 Aktualita | Hypotéky

Státní půjčky na bydlení by mohly být dostupné i pro bezdětné novomanžele

Půjčky na bydlení, které zprostředkovává Ministerstvo pro místní rozvoj, by se měly nyní rozšířit. Nově by o podporu mohli žádat i bezdětní novomanželé nebo lidé v registrovaném partnerství do 36 let. A bylo by také možné žádat o vyšší částky. Jde o reakci ministerstva na stávající nefunkční systém podpory bydlení. Ale návrh teprve bude schvalovat vláda.

Nyní mohou o půjčku žádat jen lidé s dítětem

A ještě ke všemu to musí být dítě do 6 let. Nově tedy půjde o všechny mladé páry do 36 let věku. Podmínka péče o dítě do věku 6 let by zůstala platná pouze u samoživitelů. Změna přijde i ve výši částky.

Nyní si mohou na stavbu nebo koupi rodinného domu půjčit lidé nejvýše 600 tisíc korun. Ale po schválení nové podoby programu by to byly až dva miliony korun. V případě bytu (jeho pořízení) by se mohlo žádat až o 1,2 milionu a na 300 tisíc korun by se zdvojnásobila částka na modernizaci bydlení.

Když přijde dítě, dluh se sníží

Do podmínek půjčky je zakomponováno i propopulační opatření, které v případě narození nebo osvojení dítěte snižuje zbývající dlužnou částku o 30 tisíc korun. Ve výjimečných případech půjde také přerušit splácení. Jde o případy ztráty zaměstnání, dlouhodobé nemoci, úmrtí člena domácnosti nebo narození dítěte.

Úvěr na pořízení domu nebo bytu by rodina musela splatit do 20 let, s přerušováním o pět let později. U úvěrů na modernizaci by doba splatnosti nesměla ani s přerušováním splácení překročit 12 let.

Úroková sazba bude podle EU

Úroková sazba v tomto státním úvěru by se vázala na základní referenční sazbu EU vztahující se k veřejné podpoře. Ta se nyní pohybuje na úrovni 0,75 procenta. A podmínkou úvěru bude fakt, že úrok nebude nižší než jedno procento.

Nová podoba úvěru nahradí dvě předchozí a neúspěšné

Dva dříve stanovené a díky svým podmínkám také neúspěšné programy podpory bydlení jsou jednak půjčka na modernizaci bytu, jednak půjčka na výstavbu či koupi. Půjčka na modernizaci mohla dosáhnout do 150 tisíc korun a měla úrok 2 procenta.

Půjčka na výstavbu či koupi byla nastavena na maximálně 600 tisíc, které mohly tvořit maximálně 50 procent nákladů. Z pochopitelných důvodů byly obě půjčky zcela nekonkurenceschopné. I proto byly do konce roku 2017 uzavřeny smlouvy pouze za necelých 27 milionů korun. Přitom se předpokládalo, že jen za rok 2016 se vyčerpá 100 milionů korun.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí