Státní rozpočet slaví úspěch – na všech daních se loni vybralo více

Publikováno 15.01.2018 Aktualita | Finanční mix

Státní rozpočet slaví úspěch – na všech daních se loni vybralo více

Ať se podíváte na kteroukoliv daň ze základního systému daní, u všech se státu v roce 2017 povedlo vybrat vyšší částku než v roce 2016. A čísla nárůstu nejsou zrovna malá – například výnos z DPH narostl o 32 miliardy, z příjmu právnických osob o 6 miliard a z příjmu fyzických osob to bylo dokonce 20 miliard. Rostly však i výnosy dalších daní. A jak to bylo například s pojištěním na sociální zabezpečení?

Finanční úřady měly loni více práce

Celkově totiž musely zpracovat o 65 miliard více korun vybraných na daních. To je přibližně sedmiprocentní nárůst oproti roku 2016, z 887,7 miliard korun na 952,8 miliard korun.

Nerostl pouze výběr z DPH a daní z příjmu. Nárůst byl zaznamenán i u spotřební daně, a to o čtyři a půl miliardy. A ostatní daně narostly o dvě a půl miliardy korun. Ekonomický růst a zavedení EET je prostě znát.

Narostly i příjmy na sociální zabezpečení

Větší platby loni dorazily i v oblasti pojistného na sociální zabezpečení. To narostlo ze 428,5 miliardy na 466,1 miliardy korun. Jednalo se tedy o devítiprocentní nárůst, konkrétně o 37 a půl miliardy.

Díky sdílení daní si polepší i obce a kraje

DPH a daně z příjmu patří mezi takzvané sdílené daně. To znamená, že jejich výnos nezůstává jen ve státním rozpočtu, ale putuje i do rozpočtů obcí a krajů. Na kraje přijde 8,92 % a na obce 23,58 % z celostátního výnosu daní z příjmů.

U DPH bylo v roce 2016 přerozdělení pro obce 21,4 % a pro kraje 8,92 %. Nastala však změna u podílu obcí na výnosu z DPH a letos si připíší 23,58 procenta. Tahle změna počítá s nárůstem příjmů obcí z DPH asi o 8,5 miliardy ročně.

Celkově si kraje v letošním roce polepší v daňových příjmech o 5,1 miliardy korun. Obce celkově dostanou letos na daních o 13,3 miliardy korun více. Takže částky, které poputují z daňových výnosů do rozpočtů nižší úrovně, jsou 66,1 miliardy korun pro kraje a 169,2 miliardy Kč pro obce.

Zbytek daňových výnosů zůstane státu

Státní rozpočet si na DPH polepší o 20,3 miliardy korun, celkově výnos DPH, který zůstane ve státním rozpočtu, činí 266 miliard korun. V případě daní z příjmu právnických osob narostl výnos o 4 miliardy, na celkových 115,2 miliardy.

EET a kontrolní hlášení přinesly několik miliard

Konkrétně více než 12 miliard korun. Alespoň takový je odhad Ministerstva financí, který konkrétně činí 5,2 miliardy na přímý dopad EET a 7,2 miliardy jako dopad kontrolních hlášení.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí