Stavební spořitelny hlásí rekord! Letos poskytnou úvěry za více než 50 miliard

Publikováno 16.11.2017 Novinka | Finanční mix

Stavební spořitelny hlásí rekord! Letos poskytnou úvěry za více než 50 miliard

Očekávané se stalo skutečností. To, na co se mnozí jen báli pomyslet je tady. Zatímco objem sjednaných a poskytnutých hypotečních úvěrů pozvolna klesá a bude nižší, než v předchozím roce, stavebním spořitelnám se nebývale daří. Podle prognóz se jim letos podaří poskytnout úvěry za více než 50 miliard korun. Nečekaný úspěch ale může mít trpkou dohru. Podle nejnovějších informací chystá Česká národní banka další balík nařízení, které by mělo zabránit financování hypoték dalším úvěrem – třeba právě tím od stavební spořitelny.

400 000 nově uzavřených smluv

Stavební spoření už nyní mnoho spořitelen „prodává“ jako výhodný vánoční dárek. Není se proto čemu divit, že počet nově uzavřených pojistných smluv bude podle odhadů nad 400 000. Pokud bychom se podívali blíže na situaci z minulého roku, pak dospějeme k zajímavým číslům. Za celý rok 2016 stavební spořitelny poskytly úvěry za 47,9 miliardy korun, což byl ve srovnání s předchozím rokem růst o 4,6 %.

Spořitelny loni uzavřely zhruba 403 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což představuje meziroční růst o osm procent. Pokud bychom se ale podívali na letošní rok, pak zjistíme, že za tři čtvrtletí roku 2017 stavební spořitelny poskytly úvěry za 44 miliard korun, což představuje meziroční růst o 23 %. Meziročně na druhou stranu klesl počet nově uzavřených smluv o 24 % na zhruba 282 tisíc.

Příští rok budou spořitelny těžit ze zajímavé výhody

Situace by měla být příští rok velmi podobná situaci z roku letošního. Spořitelny totiž budou těžit z výhody, kterou představuje pevně daná sazba pro případný úvěr ze stavebního spoření. Ze zákona totiž mají klienti u stavebních spořitelen sazbu u úvěrů ze stavebního spoření pevně danou smlouvou a činí maximálně tři procentní body nad sazbou spoření. To se ale samozřejmě netýká klasických hypotečních úvěrů, jejichž sazby dle prognóz předních finančních odborníků během příštího roku i nadále porostou. ČNB navíc plánuje další doporučení, které zamezuje spolufinancování hypotéky dalším úvěrem (například tím ze stavebního spoření).

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí