Také nevyužíváte kontokorent?

Publikováno 03.10.2018 Zajímavost | Půjčky

Také nevyužíváte kontokorent?

Jestliže kontokorent sice máte (jako pojistku v případě finanční krize), ale nevyužíváte ho, tak podle tvrzení Finparády a i dalších finančních serverů dobře děláte. Jde totiž, jak servery pravidelně informují, o velmi výnosný produkt pro banky, ale o to méně výhodný pro klienty. Letos si tuhle skutečnost uvědomilo nejvíce Čechů od roku 2007. Rozpůjčovali si totiž formou kontokorentu nejméně peněz právě od roku 2007, od dubna do července každý měsíc jen okolo 9 miliard korun.

Reklamy už nejsou tak účinné

Přestože reklama láká na řešení finančních výpadků nebo náhlých a neodkladných výdajů využitím kontokorentu, už to Češi bankám tolik nevěří. Už si dokáží spočítat, že někdy i nebankovní půjčka vyjde levněji než bankovní kontokorent. Ten je totiž v podstatě nejdražším a nejvýnosnějším produktem bank. O to méně je dobrý pro klienty. Trend potvrdila i Česká národní banka svými statistikami.

Osvícení přišlo v březnu 2015

Objem půjček vzatých formou kontokorentu trvale klesá již od března roku 2015, přičemž letos dosahuje historického minima právě od roku 2007. V roce 2015 začal objem kontokorentních půjček klesat z původních 13 miliard korun měsíčně. Banky si trendu samozřejmě nemohly nevšimnout, a tak chystají lákavé reklamy. Ovšem až po doběhnutí hypotečního šílenství, na které teď soustřeďují nejvíce marketingových sil.

Jak poznamenal mluvčí Moneta Money Bank Jakub Švestka: „Z hlediska kontokorentů pociťujeme pozvolný klesající trend, který je v souladu s chováním trhu obecně.“ A i ostatní banky potvrzují tento trend.

Počet klientů s kontokorentem roste, klesá však počet těch, co jej opravdu využijí

Česká spořitelna nedávno uvedla, že počet klientů, kteří si pořizují kontokorent, tedy povolené přečerpání, roste. Ale klesá počet těch klientů, kteří toto povolené přečerpání opravdu využijí. Kontokorent je totiž doplněk k běžnému účtu. Často bývá nasazen zdarma, tedy za zřízení možnosti přečerpat svůj účet, se nic neplatí.

Pocit jistoty, že když dojdou peníze, hned můžeme sáhnout na bankovní, je příjemný. Naštěstí však Češi buď lépe hlídají využití svých peněz, nebo si je dokáží jinde půjčit výhodněji. A kontokorent už tolik nevyužívají.

Úroky jsou totiž opravdu vysoké, naprosto neodpovídají úrokům z půjček, které jsou běžně na trhu k dostání. Kontokorenty se točí okolo dvacetiprocentního úročení, kdežto spotřebitelské úvěry jsou i pod pěti procenty.

Důvodů, proč zájem o kontokorenty klesá, je více

Proč mezi Čechy klesá zájem o peníze z kontokorentů, je na snadě. Ekonomika roste, platy s ní. Klesá nezaměstnanost, takže stále více lidí má vyšší a pravidelné příjmy. Jakub Švestka zmínil, že: „Lidé mají větší rezervy a obecně silnější ekonomické postavení, a proto tolik nepotřebují využívat povolené čerpání účtu.“

Cena kontokorentu hraje největší roli. Je mnohem levnější si vzít spotřebitelský úvěr za méně než pět procent. A hned jím drahý kontokorent splatit, aby se cena placená na úrocích minimalizovala. Tento postup náleží do klasické konsolidace. A často klientům jejich kontokorent zkonsoliduje samotná banka, kde kontokorent mají. Ví totiž, že by jinak konsolidovala banka jiná.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí