Tipy na vánoční dárky, které pořídíte i s omezeným rozpočtem

Publikováno 01.12.2016 Rada | Finanční mix

Tipy na vánoční dárky, které pořídíte i s omezeným rozpočtem

Vánoce se nezadržitelně blíží a pro mnoho z nás to znamená jediné – výběr a nákup dárků pro naše nejbližší. Podle nejnovějších průzkumů hodlají Češi za Vánoce utratit průměrně 7 tisíc korun. Až 5 000 Kč přitom padne na vánoční dárky pro jejich nejbližší rodinu a přátele.

Stále větší procento je ale těch, kteří se musí (nejen) před svátky hodně uskromnit a jejich rozpočet je notně napjatý. Utratit pět tisíc za dárky? Nesmysl! Obvykle si musí vystačit s mnohem nižší částkou.

Pokud je to i váš případ, nezoufejte! Máme pro vás kolik tipů na vánoční dárky, které pořídíte i s omezeným rozpočtem.

Dárky typu „Vyrob si sám“

Stále větší popularitě se těší tzv. dárky DIY (Vyrob/Udělej si sám), které působí velmi exkluzivním dojmem, přesto však z vašeho rozpočtu příliš neukrojí. Pokud nevíte, co si pod těmito dárky představit, dáme vám pár tipů:

1. Vlastnoručně posbírané a nasušené bylinky

/data/common/multimedia/images/0934acb835034d31973eeb2a72b11384.jpg

Zajímavou alternativou jsou například pytlíčky s nasušenými bylinkami ze zahrádky. Stačí během léta či na podzim sklidit meduňku, mátu, měsíček, mateřídoušku, pár květů sedmikrásek či pampelišek nebo heřmánek. Bylinky nechte pořádně prosušit a ušijte si menší pytlíčky se zavazováním, do kterých bylinky nasypejte. Na každý pytlíček můžete vyšít také jméno obdarovaného.

2. Kornouty se sušeným ovocem a oříšky

/data/common/multimedia/images/5fd37b438ee141aea036a70f6884354c.jpg

Vlastníte zahrádku? Pak máte vyhráno! Posbírejte jablka, hrušky, švestky, třešně nebo jahody, nakrájejte je na menší kousky a nechte důkladně usušit v troubě nebo v sušičce na ovoce. Posbírejte oříšky nebo si jich pár nakupte v obchodě a vše nasypejte do průhledných kornoutků, které opět pořídíte za pár korun v papírnictví. Vše zavažte mašlí, přidejte jmenovku a dárek je na světě!

3. Domácí cukroví upečené s láskou

/data/common/multimedia/images/photo_0163361511rmrfll.jpg

Ani nevíte, kolik hospodyněk každoročně pročítá inzeráty nabízející napečení vánočního cukroví. Hektická doba nám jednoduše nedovolí vychutnat si ani ty nejkrásnější svátky v roce, proto řada z nás zvolí raději možnost nechat si pár druhů cukroví napéct, než trávit několik hodin v kuchyni a u rozžhavené trouby. A to je příležitost pro vás! Připravte pro své nejbližší balíčky s vlastnoručně upečeným cukrovím a uvidíte, jakou radost z vašeho dárku budou mít!

4. Osobní kalendář

/data/common/multimedia/images/da3bcb0e70664e69b365dbc434600c6a.jpg

 Existuje samozřejmě nespočet firem, které vám připraví kalendář z rodinných fotografií přesně podle vašich přání a požadavků. Takový kalendář ale nebývá zrovna nejlevnější. Co takhle ho vyrobit doma ze starých fotografií? V obchodě pořídíte speciální děrované papíry v sadě i se spirálou, díky nimž vyrobíte originální trhací kalendář.

Vánoce pomůže zachránit půjčka…

Pokud přeci jen plánujete nakupovat dárky v obchodě a rukodělné činnosti vám příliš neříkají, možná již nyní zvažujete půjčku. Stydět se rozhodně nemusíte. Stejně jako vy totiž uvažuje zhruba každý desátý Čech. Častěji si přitom půjčují muži (12,6 %) než ženy (7,6 %). Ještě před tím, než půjčku sjednáte, uvědomte si, že jde o jeden z nejriskantnějších úvěrů vůbec a pokud to jen trochu jde, je dobré se mu vyhnout. Neobvyklým jevem totiž není ani to, když dárky z prosince splácíme ještě v červnu.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí