Trh s půjčkami už je kultivovanější. Zjistil to průzkum

Publikováno 28.12.2017 Průzkum | Půjčky

Trh s půjčkami už je kultivovanější. Zjistil to průzkum

Nezisková organizace Člověk v tísni nedávno prováděla průzkum na českém trhu s půjčkami. A nešli si půjčit pouze do bank, zamířili i k nebankovním společnostem. Konkrétně k těm, které dokáží půjčit 30 tisíc ne jeden rok. Dohromady šlo o 15 bank a 27 nebankovních společností.

Chování úvěrových společností bylo cílem výzkumu

A to nejen chování konkrétních zaměstnanců, ale celkové podmínky, které klienti u všech 42 společností dostanou. Konkrétně šlo o náklady každé z půjček, smluvní sankce při potížích se splácením, vstřícnost ke klientům a také o dostupnost a srozumitelnost informací.

Závěr výzkumu?

Došlo k výrazné kultivaci českého trhu s půjčkami. Zejména mezi nebankovními společnostmi. Ale i banky ušly kus cesty. Novela zákona o spotřebitelském úvěru, která nabyla účinnosti loni v prosinci pod číslem 257/2016 Sb., prostě velkou měrou splnila svůj účel, zpřísněná pravidla úvěrování a dohled České národní banky dělají své.

Člověk v tísni si může dovolit dělat takové závěry, protože mají s čím porovnávat. Šlo totiž o třetí průzkum v řadě, kdy první dva se odehrály v letech 2009 a 2011.

Čtvrtina poskytovatelů je v podstatě bez chybičky

Tito poskytovatelé (cirka desítka) aplikují zodpovědný přístup ke klientům. A nejsou mezi nimi jen banky. Dokonce i některé nebankovní společnosti. Naopak, mnoho bank má na svých službách překvapivě co zlepšovat.

Další patnáctka poskytovatelů poskytuje své služby jen s drobnými pochybeními. Ale poslední cirka patnáctka poskytovatelů, kam patří i banky, udělali v úvěrování chyby větší. A proto jim Člověk v tísni doporučil, aby své postupy a podmínky vylepšili.

V čem se úvěry lišily nejvíce?

Zejména cenou. Někde si lze vzít 30 tisíc s RPSN okolo 30 %, takže přeplatek za jeden rok dělá přibližně 5 tisíc korun. Tato sazba byla zhodnocena jako rozumná a odpovídající současným podmínkám na finančním trhu.

Vyskytly se ale případy, kdy RPSN byla v řádu stovek procent. Takže při výpůjčce vrátíte třicet tisíc a přeplatíte dalších třeba padesát. Takovým poskytovatelům Člověk v tísni doporučil, aby zvážily podnikání v jiném oboru, protože evidentně nedokáží pracovat s rizikem nesplácení, kdy si je musejí kompenzovat tak vysokými úroky, respektive RPSN.

Nízkou cenu roční půjčky, tedy RPSN do 35 %, vám poskytne polovina současných poskytovatelů na trhu s půjčkami. Ti ostatní jsou dražší.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí