Tři nejvýznamnější finanční události, které se staly během léta. Budou mít dopad i na vás?

Publikováno 28.09.2017 Aktualita | Banky

Tři nejvýznamnější finanční události, které se staly během léta. Budou mít dopad i na vás?

O letních měsících se obvyklé říká, že je to období, kdy se nic zásadního neděje. Toto léto však patřilo z hlediska finančních událostí patřit mezi ty nejzajímavější. Mnoho efektů se sice projeví patrně až na podzim nebo v zimě, ale některé důsledky lze sledovat již teď. Takže, co důležitého se stalo a čeho si je třeba všimnout?

1. Centrální banka zvýšila základní úrokové sazby

Poprvé od roku 2008 se ČNB rozhodla zvýšit základní úrokové sazby. Jedná se o jedinečný krok v celé Evropské unii, který je zaměřen zejména na určité ochlazení přehřáté ekonomiky. Banka změnila dvě důležité úrokové sazby: dvoutýdenní repo sazbu z 0,05 % na 0,25 % a lombardní sazbu z 0,25 % na 0,5 %.

Česká koruna reagovala na tuto skutečnost okamžitým posilováním, což je pozitivní signál. Pro veřejnost však bude mít nárůst základní úrokové sazby také nepříjemný účinek, zejména pokud jde o úroky z úvěrů. Očekává se, že jak hypotéky, tak spotřebitelské úvěry mohou postupně zdražit. Všechno se však bude odvíjet od situace na trhu. Velký vliv na úroky bude mít také konkurenční boj bank o zákazníka.

Náš tip: Nezapomeňte se pojistit při cestách do zahraničí. Doporučujeme vám výhodné cestovní pojištění Direct.

2. Počet i objem hypoték klesl, úroky se stále drží na dvou procentech

/data/common/multimedia/images/7c58edd625e94e038beaea7f2de8a2a1.jpg

V červenci tohoto roku přišlo do banky po hypotéku 7 213 klientů. O měsíc dříve to bylo ještě o 3 609 více lidí, což znamená, že došlo k radikálnímu snížení počtu žadatelů a úvěr. Objem hypotečních úvěrů rovněž klesl: v červnu to bylo 22,6 miliardy korun, v červenci pouze 14,5 miliardy korun.

I když je pravda, že léto je vždy slabší částí celého roku z hlediska nemovitostí a hypoték, srovnání s minulými lety ukazuje, že současná čísla jsou opravdu velmi nízká. Počínaje letošním rokem poskytly banky v červenci až 15,2 miliard korun na hypotéky. Za rok 2015 to bylo dokonce 17,5 miliard korun.

Věděli jste, že: Po dobu dvou let se hypotéky stále drží kolem hranice 2 %. Průměrná úroková sazba v tomto létě činila 2,02 %, což je údaj, který je prakticky stejný jako v roce 2015. Historicky sice jsou naše úrokové sazby nejnižší, ale na sousedním Slovensku je možné najít hypotéky i s polovičním úrokem.

3. Proces odkladu se změní ve prospěch dlužníka

/data/common/multimedia/images/8966c9f5934f4785bc3174f1b4269bea.jpg

Třetí změna ovlivní lidi nejvíce. Jedná se totiž o změnu zákona o insolvenci. Každý rok řeší nadměrnou zadluženost více než 20 000 Čechů osobním bankrotem. Co všechno se změní?

  • Většina dlužníků využívá na osobní bankrot služby specializovaných agentur, které si ale v mnoha případech naúčtují neuvěřitelně vysoké poplatky. To se změní. Sepsání a podání žádosti nebo řešení písemností totiž bude moct za dlužníka řešit už jenom osoba s právním vzděláním, například právník, notář, správce konkurzní podstaty nebo exekutor. Druhou možností bude nezisková nebo veřejně prospěšná organizace, ale pouze s nezbytnou akreditací ze strany státu. 
  • Zpracovatel návrhu bude také odpovědný za kvalitu tohoto návrhu. Pokud bude návrh u soudu zamítnut z formálních důvodů, bude zpracovatel povinen jej opravit a to bezplatně. Maximální částka za návrh splatná dlužníkem bude omezena na 4 000 Kč pro jednotlivce a 6 000 Kč pro manžele. 
  • Pozitivní novinkou ve prospěch dlužníka je také zaplacení odměny za návrh. Odměna se nebude již platit předem, ale až po zahájení insolvenčního řízení. Odměna bude placena ve formě splátek, které bude dlužník pravidelně platit v měsíčních intervalech. Úhrada této odměny bude rovněž částečně v neprospěch věřitelů, jelikož její splacení bude mít přednost před jinými dluhy. 
  • Změní se také místo, kde se bude o oddlužení rozhodovat. Novela zákona přináší změnu v tom, že dlužník již nemusí zahájit proces oddlužení u krajského soudu, ale většina formalit se uskuteční v prostorách insolvenčního správce. Tato změna by měla usnadnit a zjednodušit celý proces jak z hlediska logistiky, tak i z hlediska administrativy.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí