Trojští koně útočili na klienty bank! Jsou vaše peníze v bezpečí?

Publikováno 04.12.2017 Aktualita | Banky

Trojští koně útočili na klienty bank! Jsou vaše peníze v bezpečí?

Podle antivirových společností Eset a Avast se na mobilní bankovnictví tuzemských bankovních domů Air Bank, ČSOB a Sberbank v říjnu a listopadu zaměřil trojský kůň BankBot. Aktuální verze tohoto malware se letos opakovaně infiltrovala do obchodu Google Play.

Stáhli jste následující aplikace? Můžete být v ohrožení

Díky tomuto malware se ve dvou vlnách objevily legitimně se tvářící aplikace, které ale obsahovaly škodlivý kód. Šlo o aplikaci svítilny, karetní hry Solitaire a čištění zařízení, které ale obsahovaly mimo BankBot také další malware, Mazar či Red Alert. Pokud uživatel některou z výše uvedených napadených aplikací stáhl, aplikace ho začala špehovat a po získání přístupových údajů k bankovním účtům u něj mohla i krást. Ačkoli byla starší verze BankBotu z Google Play odstraněna v rámci několika dní, jeho nejnovější verzi si mohli uživatelé stáhnout až do 17. listopadu letošního roku.

Co umí takový malware?

Malware nejdříve nainstaloval falešné uživatelské rozhraní, uložené v aplikaci legitimního mobilního bankovnictví. Jakmile uživatel odešle bankovní údaje, ty okamžitě putují přímo útočníkům a autorům BankBoru. Jeho tvůrci navíc umí zachytit také textové zprávy s číslem TAN, a poté si jednoduše převedou peníze z účtu oběti tam, kam potřebují.

Klienti tuzemských bank v ohrožení

Útoky malwaru BankBot zasáhly zahraniční klienty bank Citibank, Wells Fargo a Chase. U nás byly útoky zaznamenány u klientů Air Bank, ČSOB a Sberbank. A jak poznat, zda jsou vaše data a peníze v ohrožení? Zkontrolujte si, zda nemáte v telefonu nainstalovanou aplikaci Tornado FlashLight, Lamp for DarkNess a Sea FlashLight. Pokud ano, aplikace okamžitě odinstalujte a problém dále konzultujte na pobočkách vaší banky.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí