Účtenkovka startuje už v říjnu! Hrát můžete o osobní automobil i milion korun

Publikováno 14.09.2017 Aktualita | Finanční mix

Účtenkovka startuje už v říjnu! Hrát můžete o osobní automobil i milion korun

Už zanedlouho, přesněji řečeno 1. října, bude spuštěna dlouho očekávaná účtenková loterie – tzv. „Účtenkovka“. Soutěž Ministerstva financí chce posílit obecný názor, že vydávat a brát si účtenku je zcela normální. Spotřebitelé totiž mohou účtenky vydané prodejcem zaregistrovat na internetu nebo v mobilní aplikaci a každý měsíc soutěžit o řadu hodnotných cen.

Duhové logo téměř za sto tisíc

Viděli jste logo Účtenkovky? Navrhla a vytvořila ho designérka Hana Kolbe, která si za nápis hrající všemi barvami duhy naúčtovala 96 800 Kč včetně DPH. Vítězný návrh vybrali zaměstnanci Ministerstva financí a zřizovatelé účtenkové loterie ze sedmi doručených.

Logo bude nedílnou součástí Účtenkovky i její propagace, která by neměla stát více než 1,5 milionu korun. Sloužit bude k tomu, aby se do soutěže zapojilo pokud možno co nejvíce obyvatel České republiky.

Slovenská „Účtenkovka“ skončila fiaskem

Účtenkovou loterií se Andrej Babiš nechal pravděpodobně inspirovat u našich slovenských sousedů. Jejich národní bločková loterie ale dopadla fiaskem. Soutěž sice ihned po spuštění zaznamenala masivní ohlas, v průběhu let se ale vyrojili podvodníci a kšeftaři, kteří vydávali falešné doklady.

Zájem o účtenkovou loterii také velmi rychle opadl a navíc nepřinesla kýžený výsledek. V době jejího zavedení bylo na Slovensku vybráno 4,74 miliardy eur, přičemž samotné ministerstvo financí odhadlo dodatečný výnos z loterie na 7 až 8 milionů eur, což činí zanedbatelných 0,17 procenta vybrané DPH.

Výhry za miliony každý měsíc

Každý měsíc si lidé mezi sebou rozdělí přesně 21 025 cen. První místo získává rovný milion korun, výhra z druhého místa činí osobní automobil. Třetí místo je ohodnoceno 300 000 korunami, za čtvrté místo můžete vyhrát 200 000 Kč. Ani páté místo není tak úplně k zahození. Šťastný výherce získá sto tisíc vyplacených na účet. Zbývající ceny se pohybují v rozmezí stokorun a tisícikorun. Ministerstvo hodlá ročně vyplácet ceny v celkové hodnotě 65 000 000 Kč. Historicky první slosování pak proběhne 15. října letošního roku.

Jak hrát a vyhrát?

Jakmile Ministerstvo portál Uctenkovka.cz spustí, spotřebitel provede jednoduchou registraci a poté může přihlásit neomezený počet účtenek prostřednictvím mobilní aplikace anebo výše zmíněných webových stránek. I zde však platí určitá omezení. Pokud třeba zákazník obdrží v jeden kalendářní den od jednoho obchodníka více účtenek, bude moci do Účtenkovky registrovat pouze jednu z nich. Ministerstvo se tak brání proti uměle rozdělovanému nákupu na více částí s cílem sesbírat co nejvíce účtenek.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí