Události týdne: Další omezení pro hypotéky jde ruku v ruce s jejich poklesem, rekordní úvěry spořitelen a banka v insolvenci

Publikováno 17.11.2017 Aktualita | Finanční mix

Události týdne: Další omezení pro hypotéky jde ruku v ruce s jejich poklesem, rekordní úvěry spořitelen a banka v insolvenci

Také tento týden byl velmi výživný, alespoň co se událostí v bankovním sektoru týče. Mezi ty nejzajímavější novinky patří jistě informace o ruské bance ERB, která se dostala díky potížím s vyplácením klientských vkladů do insolvence. Za zmínku stojí i hrozba dalšího omezení pro hypoteční úvěry, jejichž objem i počet stále klesá a skutečnost, že na této situaci „profitují“ spořitelny, které trhají rekordy. Pojďme se podívat na události tohoto týdne blíže.

ERB dluží Garančnímu fondu na 3,5 miliardy korun

Problémy a následný krach oznámila ruská ERB Bank už v předchozím roce. Není se tak čemu divit, že drtivá většina jejích klientů na tuto nepříjemnou zprávu zareagovala okamžitým výběrem uložených prostředků. Protože však byly vklady natolik vysoké, že je nedokázala banka vyplatit z vlastních prostředků, musel za ní její povinnost převzít Garanční fond. Tomu nyní ERB dluží asi 3,5 miliard korun, díky čemuž se banka ruského podnikatele dostala do insolvence.

Pokračovat ve čtení >>

Banky přestávají tolerovat obcházení hypoték

Získat stoprocentní hypotéku je v od letošního roku nemožné. Půjčit si můžete maximálně 90, ideálně pak 80 nebo 80 % z LTV. Nové nařízení České národní banky jste již pravděpodobně zaregistrovali. Spousta rodin i jednotlivců se ale snažilo toto omezení obejít dofinancováním chybějících prostředků skrze klasické spotřebitelské úvěry anebo řádné úvěry ze stavebního spoření. I tomu by ale mělo být výhledově konec. ČNB totiž plánuje další balík opatření, z nichž jedno by se mělo věnovat i této problematice. Banky tak přestávají obcházení hypoték tolerovat.

Pokračovat ve čtení >>

Poptávka po hypotékách opadá

Přirozeně tak opadá i poptávka po nově uzavřených hypotečních úvěrech. Důvodů je rovnou několik. Jedním z nich je zvyšující se průměrná úroková sazba, dalším pak zmíněná i plánovaná omezení České národní banky. Přemrštěné ceny nemovitostí (zejména v našem hlavním městě) nově uzavřeným hypotékám také nenahrávají. Spousta spotřebitelů se tak zajímá spíše o rekonstrukci stávajícího bydlení a s ním související úvěry, o které žádají nejen banky, ale také stavební spořitelny, jež zažívají v posledních měsících nevídaný boom.

Pokračovat ve čtení >>

Stavební spořitelny letos poskytnou úvěry za více než 50 miliard korun

Na drahé a značně osekané hypotéky nadšeně reagují zejména stavební spořitelny. Podle aktuálních informací a průzkumů by letos měly pokořit 50 miliard korun, které lidem půjčí zejména na rekonstrukci stávajícího bydlení. Podle odhadů bude číslo nově uzavřených smluv atakovat hranici 400 000!

Pokračovat ve čtení >>

Zaujala vás nějaká další událost týkající se spotřebitelských úvěrů, hypoték anebo bankovního sektoru? Pojďte o ni diskutovat třeba na našem facebooku nebo přímo v diskuzi pod tímto článkem.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí