Upomínka, i když nic nedlužíte? Neházejte ji do koše a jednejte!

Publikováno 11.10.2016 Rada | Půjčky

Upomínka, i když nic nedlužíte? Neházejte ji do koše a jednejte!

Překvapil vás telefonát nebo dopis s tím, že dlužíte peníze? Vy jste si ale jisti, že nikde nic nedlužíte? Co uděláte v takovém případě? Spousta lidí si řekne „Však já nikde nic nedlužím, to bude omyl, nebudu to řešit“. Tenhle přístup je ovšem obrovská chyba.

Jak tedy postupovat?

Rozhodně neházejte dopis do koše ani do krbu, telefonát nezavěšujte ani nikomu nenadávejte. Pokud telefonujete, ujistěte se, že volají správnému člověku. Zkontrolujte jméno a datum narození. Nikdy však nesdělujte nikomu po telefonu své rodné číslo. Mohlo se stát jednoduše to, že vaše telefonní číslo měl před vámi někdo jiný, kdo někde peníze skutečně dluží, a toto (tenkrát své) číslo uvedl jako své kontaktní. Zrušená telefonní čísla jdou totiž po nějaké době opět do oběhu a dostanou nového majitele. Říkáte, že to není váš případ, protože máte telefon už třeba 3 - 5 roku? Jenže promlčecí lhůta u dluhů je od roku 2014 až 10 let. Dříve byla 4 roky. A věřitel může začít dluh vymáhat klidně až těsně před skončením promlčecí lhůty.

Stejně tak kontaktní adresu (na rozdíl od trvalé) při zřizování půjčky nikdo neprověřuje. Ono totiž ani není jak. Takže si klidně nějaký podvodník mohl jako kontaktní adresu uvést tu vaši.

1. případ: Jméno nesouhlasí

Pokud vaše jméno nesouhlasí, můžete být v klidu. Ale ještě nejste u konce. Informujte volajícího, že se tak nejmenujete a že má pravděpodobně špatné číslo. Také mu řekněte, od kdy asi máte toto číslo vy.

Jestliže vám přišel dopis, odepište na něj a informujte odesílatele o tom, že má chybné údaje a nikdo takový na vaší adrese nebydlí. Pokud to neuděláte a necháte to plavat, může se stát, že k vám za nějakou dobu přijde exekutor. Ano, jemu totiž stačí, aby se domníval, že dlužník na dané adrese bydlí a má tam své věci (což se může domnívat právě proto, že má tuto adresu u dlužníka z nějakého důvodu uloženou). A na vás pak bude dokazovat, že u vás nikdo takový nebydlí.

2. případ: Jméno souhlasí

Pokud vaše jméno a datum narození souhlasí, požadujte kopii smlouvy. Dopis si schovejte, telefonní číslo uložte a obraťte se na právníka. Pokud si opravdu nejste vědomi žádného dluhu, nedoporučujeme tady šetřit a opravdu se na právníka obraťte. Pár tisíc za něj vám může ušetřit pár desítek, možná i stovek tisíc později.

Možná se jedná jen o nějakého podvodníka, který to na vás zkouší a doufá, že mu „dlužnou částku“ pošlete bez okolků. Vašeho vyptávání a zjišťování se zalekne a dá vám pokoj. Mohlo se také stát, že vás v minulosti někdo podvedl a vzal si vaším jménem půjčku nebo podepsal jinou smlouvu. K tomu stačí, aby se váš doklad totožnosti dostal na chvíli do nepravých rukou. Nebo jen vaše rodné číslo. A pokud to nebudete řešit a necháte to dojít až k právoplatné exekuci, už vám nepomůže ani ten právník, ani fakt, že smlouva byla podepsaná podvodem a tudíž je neplatná. Jakmile je totiž jednou platná exekuce, musíte ji uhradit.

Tak na nic nečekejte a nedoufejte, ž to byl omyl, který se vás netýká. Braňte se.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.