Úrokové sazby na hypotékách se zastavily nebo dokonce klesají

Publikováno 17.04.2019 Novinka | Finanční mix

Úrokové sazby na hypotékách se zastavily nebo dokonce klesají

Česká národní banka tentokráte ponechala úrokové sazby beze změny. Pravděpodobně již nevidí ekonomiku natolik přehřátou, jako tomu bylo například ještě před půl rokem. To je sice špatná zpráva pro střadatele, kteří mají uloženy peníze na spořicích účtech, ale zpráva je naopak vynikající pro ty, kdo si již vzali hypotéku nebo si v budoucnu budou chtít velký úvěr na bydlení vzít.

Nastavení sazeb ČNB je klíčovým faktorem pro vývoj hypotečních sazeb

Jak říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení, klíčovým faktorem pro budoucí vývoj hypotečních sazeb je nastavení sazeb ČNB. „ČNB sazby minulý týden ponechala beze změny, což je pro klienty uvažující o hypotéce dobrá zpráva. Pozitivní vývoj vidíme také na mezibankovním trhu, kde sazby opět výrazně poklesly, což otvírá další prostor pro pokles hypotečních sazeb“.

Trend poklesu úrokových sazeb, který započal již před třemi měsíci, a to v souvislosti se zpřísněním podmínek poskytnutí hypotéky, potvrzují aktuální kroky jednotlivých poskytovatelů. Například Česká spořitelna v dubnu plošně snížila sazby o 2 desetiny procentního bodu. Směrem dolů zamířily i sazby v Raiffeisenbank a dalších bankách. Pojďme se podívat na průměry.

Cenový průměr klesl v březnu na 3procentní hranici

Cenový průměr všech hypoték s LTV do 70 procent klesl na hranici tří procent. V hypotékách s LTV do 80 procent byl průměr úrokové sazby na 3,05 procentech. A nejvyšší LTV, okolo 85 procent měly v březnu úrokovou míru nastavenu v průměru na 3,5 procenta.

Jen připomeňme, že LTV je ukazatel, který ukazuje poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší úvěru (loan-to-value ratio).

Minimum je pod třemi procenty

Průměrné úrokové sazby hypoték se točí okolo tří procent. Jsou však i banky, kde můžete dostat hypotéku za 2,7 procenta, to ovšem při vysoké bonitě, tedy dost velkém příjmu a při minimu jiných závazků. A také při pojištění úvěru, které, pokud jej děláte zvlášť jen pro úvěr, může být celkem drahé. Tady se doporučuje mít pojištění splácení úvěru jako součást životního pojištění.

Doplňující podmínky k získání hypotéky ochladily trh

Jak se očekávalo, postupně se k bankám, respektive k hypotékám, dostalo ochlazení způsobené doplňujícími podmínkami, které ČNB od října 2018 hypotékám nastolila. Jde o ukazatele DTI a DSTI, které jsou vedle velikosti LTV dalším závazným ukazatelem pro banky. Podle nich hodnotí bonitu klientů.

Ukazatel DTI stanovuje, že výše dluhu žadatele nemá překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu.

A ukazatel DSTI pro změnu stanovuje, že žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 % svého měsíčního čistého příjmu.

U DTI a DSTI mohou banky ve speciálních případech udělat výjimky, a to maximálně u 5 procent úvěrů. Na refinancování se nové ukazatele nevztahují, ale pozor, na konsolidaci už ano. Všechny ukazatele stanovované Českou národní bankou zatím nejsou pro banky zákonem závazné, jde pouze o doporučení. ČNB ale pracuje na přípravě novely Zákona o ČNB, kde by byla zakotvena pravomoc stanovovat limity LTV, DTI a DSTI závazně a vymahatelně.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí