Úroky na spořicích účtech budou asi stagnovat

Publikováno 25.01.2018 Aktualita | Spoření

Úroky na spořicích účtech budou asi stagnovat

Spořicí účet nás svým zhodnocením v posledních letech nijak neoslnil. V žádné bance. Situace byla pochopitelná, základní úroková sazba byla rekordně nízko a také sazby na půjčkách klesaly na historická minima. Nyní se ale situace mění a tak by se dalo čekat, že banky se svými klienty o zisk trochu podělí. Opak však bude pravdou.

Na spořicích účtech se úroky odvíjejí od více podmínek

Nejsou jimi totiž jen základní úroková sazba stanovená Českou národní bankou a vývoj úrokových sazeb na půjčkách a hypotékách. Dalšími faktory, které úročení spořicího účtu dost ovlivňují, jsou i tzv. treasury, tedy jaký zisk dokáže banka z uložených peněz získat.

A v neposlední řadě se u spořicích účtů jedná o obchodní rozhodnutí, kdy se ve většině případů snaží nově přicházející banky zaujmout potenciální klienty nejlépe pomocí nepoměrně vyšších úroků.

Některé banky už trochu přidaly

K navýšení úrokové sazby ze spořicích účtů už přece jen došlo. Konkrétně lze jmenovat například Sberbank, kde je úroková míra 0,83 %. Navýšení v roce 2018 dopředu oznámila ČSOB, která v současnosti poskytuje 0,20% úrok na spořicím účtu.

Další banky změny zatím nepotvrzují. A to ani přes skutečnost, že analytici jednak předpovídají další, minimálně dvojí zvyšování základního úroku daného centrální bankou, jednak upozorňují na skutečnost, že inflace zůstane nad dvouprocentním cílem ČNB letos i po většinu příštího roku.

Menší banky si šplhnou

Analytici dále předpovídají, že menší banky, které si budou chtít rozšířit svou klientelu, využijí momentální situace, která je pro spotřebitele značně nevýhodná. Využití bude spočívat v krátkodobém navýšení úrokové sazby právě na spořicích účtech, které může v rámci bezpečné zóny stability banky dosáhnout až na tři procenta.

Úročení prémiovou částkou bude jistě také omezeno maximální výší vkladu, analytici předpokládají, že půjde o 100, maximálně 150 tisíc korun na jednu osobu a účet. Úrokové sazby na finančních trzích totiž zatím nestouply dost na to, aby si banky mohly dovolit vyšší limit.

Proto se velmi vyplatí sledovat během roku 2018 nabídku menších bank. Založení spořicího účtu je otázkou několika málo právních úkonů, které většinou lze udělat již pohodlně z domu. Převedení peněz na nový spořicí účet s mnohem vyšším zhodnocením je potom záležitostí několika kliknutí v internetovém bankovnictví.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí