Úroveň veřejných financí bude lepší, než se ještě nedávno čekalo

Publikováno 14.02.2018 Aktualita | Finanční mix

Úroveň veřejných financí bude lepší, než se ještě nedávno čekalo

Odhad vývoje veřejných financí zveřejňovaný ve „Zprávě o inflaci“ je jednou z mnoha analytických a predikčních zpráv, které Česká národní banka pravidelně vydává. Pro letošní a příští rok to banka vidí pozitivně: letos očekává přebytek 1,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP) a příští rok 1,8 procenta HDP. Za loňský rok ještě výsledek není definitivně znám, ale ČNB očekává přebytek ve výši 1,6 procenta.

Od listopadu vypadají veřejné finance nadějněji

Ještě loni v listopadu, kdy ČNB vydala předcházející Zprávu o inflaci, počítala centrální banka letos s přebytkem 1,4 procenta a v roce 2019 s 1,5 procenta HDP. Odhadované zlepšení je tedy docela markantní. Už minimálně dva roky se pohybujeme na špičce EU.

Předloni totiž veřejné finance skončily v přebytku 0,7 procenta HDP, což byla jedna z nejlepších hodnot v EU. Požadovaný výsledek je dle Maastrichtských kritérií, maximálně tři procenta do mínusu. A my jsme v plusových hodnotách.

Jen připomeňme, že jde o výsledek veřejných financí, tedy většiny veřejných rozpočtů v ČR. Nikoliv jen toho státního. Započítávají se sem například i rozpočty ministerstev a dalších státních úřadů, obcí, vybraných příspěvkových organizací, mimorozpočtových fondů, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven nebo Centra mezistátních úhrad.

Celkový vládní dluh se snižuje

Celkový vládní dluh by podle odhadů ČNB měl letos klesnout na 32,1 procenta HDP z loňských odhadovaných 34,7 procenta. Příští rok by měl klesnout ke 29,8 procenta HDP. V absolutní výši by dluh měl podle odhadů ČNB rovněž klesat. Kritéria pro přijetí eura stanovuje, že dluh nesmí překročit 60 % HDP.

Odhad růstu ekonomiky se také navýšil

Centrální banka v nové prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,6 procenta. Původně v listopadu odhadovala jen z 3,4 procenta. Pro příští rok ČNB zlepšila odhad na 3,2 procenta z předchozích 3,1 procenta.

Pro rok 2017 nechala odhad růstu na 4,5 procenta. S jistotou však bude Českým statistickým úřadem vyčíslen až ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

I koruna má posilovat

ČNB obnovila zveřejňování odhadu vývoje kurzu koruny vůči euru. Ten by podle ní měl být letos 24,90 Kč/EUR. Příští rok ČNB počítá s posílením koruny na průměrných 24,50 korun za euro.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí