Už jste si vyzkoušeli ohromnou rychlost okamžité platby?

Lenka Rutteová   Publikováno 13.11.2019 Aktualita| Banky

Už jste si vyzkoušeli ohromnou rychlost okamžité platby?

Co jsou okamžité platby? O okamžitých platbách už jsme vás podrobně informovali v tomto článku. Tak jen shrňme, že jde o okamžité přepsání peněz z účtu odesílatele na účet příjemce. Okamžité, tedy hned, v reálném čase. Žádné čekání přes noc nebo dokonce přes celý víkend a ještě celé pondělí. Prostě hned, i v neděli o půlnoci.

Co jsou okamžité platby?

O okamžitých platbách už jsme vás podrobně informovali v tomto článku. Tak jen shrňme, že jde o okamžité přepsání peněz z účtu odesílatele na účet příjemce. Okamžité, tedy hned, v reálném čase. Žádné čekání přes noc nebo dokonce přes celý víkend a ještě celé pondělí. Prostě hned, i v neděli o půlnoci.


 

Navíc nejsou okamžité platby zatíženy vysokými přirážkami, jako je tomu u plateb expresních. Zatím je banky provádějí buď naprosto bez přirážky, nebo s příplatkem jednu korunu. Jde totiž o plně automatický systém, který, na rozdíl od expresních plateb, nevyžaduje výrazné lidské zásahy.

Banky Creditas, Česká spořitelna a Air Bank jsou v čele

Banky Creditas, Česká spořitelna a Air Bank jsou průkopníky okamžitých plateb v České republice. U nich můžete již od první poloviny tohoto roku okamžité platby používat. Nejsou samozřejmě nastaveny jako výchozí typ platby, ale lze na ně přepnout. To se v online bankovnictví nabídne u platby jako možnost.

A jak jsme již naznačili, s cenou okamžitých plateb to není vůbec špatné. U České spořitelny a u Banky Creditas za službu neplatíte nic navíc, zpoplatněny jsou tedy stejně jako jiné převody peněz. V AirBank máte okamžitou platbu v rámci Velkého tarifu zdarma, u Malého tarifu pak za poplatek jednu korunu.

Raiffeisenbank a Komerční banka jsou další v pořadí

Další dvě banky by se chtěly k prvním třem průkopnicím co nejdříve přidat. Jsou to velké banky, u kterých bychom čekali, že budou spíše mezi prvními, ale evidentně na něčem zaspaly. V testování okamžitých plateb je Komerční banka nyní o krok dále než Raiffeisenbank. A proto se konečné spuštění čeká u „Komerčky“ o měsíc dříve, než tomu bude u Raiffeisenbank.

Ani u Komerční banky nebudete muset platit velkou přirážku za okamžitou platbu. A ani nebude okamžitá platba v online bankovnictví nastavena jako výchozí. Jak sdělila komerční banka na svém Twitteru: „Po zadání čísla účtu poznáme, že platíte do banky podporující okamžité platby. Umožníme vám pak zvolit si volbu Okamžitá platba – zobrazí se zaškrtávací check-box a poté platbu dokončíte jako vždycky.“ 

Do konce roku se snad přidají i Moneta a ČSOB s Poštovní spořitelnou

Další dvě banky se nechaly slyšet, že mají připraveno tak, aby mohly okamžité platby spustit do konce roku 2019. To bychom měli v podstatě sedm, respektive osm bank do konce roku 2019. Původní plán byl podzim roku 2018. Poměrně velké zdržení na to, že jde o soukromý a neskutečně vydělávající sektor. 

Evidentně banky nic netlačilo k tomu, aby si se zaváděním okamžitých plateb pospíšily. Měly dost co dělat se schvalováním hypoték, se kterými se Češi na základě plánovaných a dlouho dopředu oznámených omezení prostě zbláznili. Znovu jsme bankám ukázali, že si s námi mohou dělat, co chtějí. 


Rok 2020 přinese další okamžité platby

V roce 2020 plánují zavedení okamžitých plateb i další banky, které se doposud soustředily na jiné procesy. Přelom roku vidí s okamžitými platbami reálně pouze mBank, další banky je rozjedou až v průběhu příštího roku, s tímto záměrem se ozvaly Fio banka, Equa bank, UniCredit Bank nebo Expobank. Ovšem Expobank bude okamžité platby pouze přijímat. Jejich odesílání je zatím v nedohlednu.

A co třeba Trinity bank, Sberbank či Hello Bank? Tyto banky termíny pro okamžité platby zatím ještě ani nezveřejnily. Evidentně se soustředí na zcela jiné cíle, než je zdokonalení služby převodu peněz pro klienty. 

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více