Už platí změny ve zdravotním pojištění

Publikováno 06.01.2018 Aktualita | Pojištění

Už platí změny ve zdravotním pojištění

A tyto změny mají zamezit, aby zdravotní pojišťovny měly zájem pouze o mladé a zdravé pojištěnce. Postarat se o to má novela zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Nabídne totiž nové příspěvky na očkování či plomby, ale i více peněz za chronické pacienty. Seznam všech legislativních změn je uveden například na webu Ministerstva zdravotnictví ČR.

Stát přidá v platbách za pacienty, za které sám platí pojistné

Jde o platby za děti, seniory, nezaměstnané, ale také například o studenty, vězně nebo lidi v invalidním důchodu. Celkově jde asi o šest milionů lidí. V roce 2017 byla platba za státní pojištěnce 920 korun měsíčně, v roce 2018 to bude 969 korun. V příštích dvou letech se bude sazba opět navyšovat. V roce 2018 bude systém hospodařit se zhruba 290 mld. korun.

Pojišťovny si platby přerozdělují podle věku a pohlaví pojištěnců. Proto o starší a nemocné lidi nemají příliš zájem. Novela však zajistí, že pojišťovna, která neregistruje chronické, tudíž pro ni drahé, pacienty, přijde o poměrnou část přerozdělovaného zdravotního pojištění.

Pojišťovny však budou muset platit více za některé druhy léčby

Nově bude z veřejného zdravotního pojištění moci být hrazena domácí paliativní péče (péče o umírající) vykonávaná pomocí mobilních hospiců, dále pro seniory očkování proti pneumokoku nebo bílé zubní plomby dětem, těhotným a kojícím. Větší úhrady půjdou na léčbu pacientů s chronickými chorobami, kterými jsou například cukrovka, astma, obezita, vysoký krevní tlak nebo rakovina.

Odbornost mobilních hospiců a úhrada jejich služeb na základě úhradové vyhlášky byla do zákona o veřejném zdravotním pojištění zavedena právě touto novelou. Stát k zařazení služeb mobilních hospiců do systému zdravotních služeb přistoupil na základě dlouhodobého tlaku společnosti. Výzkumy totiž dlouhodobě ukazují, že více než tři čtvrtiny Čechů by chtěly umírat doma.

Snížen bude limit na úhradu doplatků za léky

A to konkrétně dětem do 18 let a seniorům nad 65 let. Dosud byla hranice 2500 korun za rok, sníží se na 1000 korun a pro osoby nad 70 let na 500 korun. Placeno bude pro seniory očkování proti pneumokokům. Úmrtnost při nákaze touto bakterií je totiž poměrně vysoká.

Novinkou je zdarma očkování proti lidskému papilomaviru u třináctiletých chlapců. Hrazené budou mimo jiné i plomby. Konkrétně bílé plomby pro děti do 15 let, těhotné a kojící ženy. Aplikace tmavých plomb je těmto lidem totiž kvůli obsahu rtuti zakázána.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí