Půjčku splácí asi 40 % Čechů. V rámci Dne bez dluhů se mohli bezplatně radit s odborníky

Publikováno 27.11.2017 Průzkum | Půjčky

Půjčku splácí asi 40 % Čechů. V rámci Dne bez dluhů se mohli bezplatně radit s odborníky

Podle průzkumu pro společnost Kruk splácí v současné době půjčku asi 40 % Čechů. Celá třetina z nich se přitom aktuálně nachází v exekuci. S prekérní situací, z níž se není lehké jen tak dostat, pomáhali finanční poradci a experti v rámci osvětové akce Den bez dluhů, která byla realizována začátkem měsíce listopadu.

V roce 2016 si nechalo s dluhy poradit asi 800 000 lidí

Dostat se do nepříjemné finanční situace, od níž je jen krůček k exekuci, přitom není nic složitého. Stačí jedna pozdě uhrazená splátka půjčky, pozdě zaplacený nájem, paušál od mobilního operátora anebo doplatek za energie a problém je na světě. Pokud člověk ignoruje závazky delší dobu, začnou se o něj zajímat registry, ale i exekutoři a vymahači pohledávek. Protože má v Česku dluhy necelá polovina obyvatelstva, není se čemu divit, že je o osvětovou akci Den bez dluhů enormní zájem. Jen v minulém roce využilo služeb poradců na 800 000 osob.

Nejohroženější jsou dlouhodobě nezaměstnaní

Podle ředitelky Úřadu práce Kateřiny Sadílkové jsou nejohroženější skupinou dlouhodobě nezaměstnaní: „Ne vždy dokáží sociální dávky zasanovat jejich potřeby, zejména pokud se týká rodin. Mezi základní poradenské aktivity patří také finanční gramotnost. Nutno zmínit, že se jedná i o preventivní nástroj pro naše klienty. Dále spolupracujeme s neziskovými organizacemi,“ dodává Sadílková.

Poradci bezplatně působili v 35 českých městech

V rámci Dne bez dluhů se mohli lidé bezplatně a zcela nezávazně poradit s finančními poradci a experty na dluhy, exekuce i insolvence, ve 35 českých městech. Organizátoři této osvětové akce se soustředili na místa, kde je vysoká nezaměstnanost a tím pádem i riziko zadlužování. To se týká především severních Čech a Moravy. Informace o jednotlivých poradcích a místech, v nichž působili, mohli lidé dohledat na stránkách jednotlivých úřadů práce.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí