Vánoce 2016 : Jak je zvládnout v klidu a příliš se nezadlužit?

Publikováno 15.12.2016 Rada | Finanční mix

Vánoce 2016 : Jak je zvládnout v klidu a příliš se nezadlužit?

Vánoce jsou těmi nejkrásnějšími svátky v roce. Bohužel stále častěji zapomínáme na jejich pravou podstatu. Zbytečně se honíme, nakupujeme, chystáme a uklízíme a řada z nás končí před Štědrým dnem s naprostým vyčerpáním a prázdnou peněženkou. Co takhle to zkusit letos jinak? Poradíme, jak na to!

Češi za Vánoce utratí 7 000 Kč

Z televizí se na nás valí vánoční reklamy na hračky, potraviny, ale i úvěrové produkty. Obchodní řetězce mají otevřeno i o víkendech a svátcích a akce typu „Black Friday“ nebo „Den poštovného zdarma“ to naší peněžence také příliš neulehčují. Největším problémem je ovšem předvánoční shon a stres, který nás nutí dělat neuvážené rozhodnutí a investice, kterým bychom se v kteroukoli jinou roční dobu úspěšně vyhnuli.

Podle posledních průzkumů jsme ochotni za Vánoce utratit v průměru 7 000 Kč. Až 5 000 Kč přitom padne na nákup vánočních dárků. Bohužel s příchodem Vánoc stoupá také počet uzavřených předvánočních půjček, jejichž průměrná výše činí asi 7 900 Kč. Nejčastěji si ovšem lidé půjčují 30 000 Kč, což dokáže potrápit nejeden domácí rozpočet.

Výdaje je dobré rozplánovat

/data/common/multimedia/images/photo_0163501339wjtzwn.jpg

Abyste se vyhnuli prázdné peněžence a vybrakovanému kontu, rozplánujte si výdaje a nákup vánočních dárků na více měsíců. Možná to zní divně, ale někteří lidé shánějí dárky na Vánoce průběžně po celý rok. Dobré také je, pokud si na nákup dárků vyčleníte určitý objem finančních prostředků a ten nepřesáhnete.

Užitečný TIP pro Vás:

Také doporučujeme spořit si prostřednictvím spořících účtů a popřemýšlet zda není možné do budoucna snížit roční výdaje např. na mobilních tarifech, energiích či refinancovat nevýhodné půjčky a tak zvýšit svůj dosavadní zůstatek na účtu.

Napište si seznam a škrtejte!

Sepište si seznam všeho, co budete muset kromě dárků do Vánoc nakoupit. Nezapomeňte na úklidové prostředky, potřeby na pečení, balicí papíry, ale třeba i kapra, adventní věnec, svíčky do oken i vánoční stromeček. Překvapila vás výše výdajů? Tak některé z nich jednoduše poškrtejte! Vánoce přeci nejsou o plných mísách a hromadách dárků. Jejich pravá podstata je úplně jiná.

Nenechte se nalákat reklamou

A nekupujte nesmysly. Místo tří dárků pro každého z rodiny stačí přeci jen dárek jeden. Zakažte si koukání na reklamy, které vás mají ponouknout k nákupu, a raději začněte uvažovat rozumně. Rozhodně si nákup posledních dárků nenechávejte na dopoledne Štědrého dne. Právě tehdy totiž máme největší sklony uvažovat impulzivně a sáhnout po kdejaké hlouposti, která nám přijde pod ruku.

NÁŠ TIP: Dárky, které pořídíte s omezeným rozpočtem, jsou součástí tohoto článku.

Bez půjčky to nejde? Pak buďte obezřetní!

/data/common/multimedia/images/photo_0163501343fxdpgr.jpg

Pokud přeci jen nevyjdete s vyčleněným rozpočtem a potřebujete nakoupit několik posledních nezbytností, ještě před tím, než podepíšete smlouvu u vybrané úvěrové společnosti, důkladně mezi sebou jednotlivé produkty porovnejte, zaměřte se na výši jejich RPSN a držte se při zemi. Je zcela zbytečné brát si horentní půjčky na vánoční dárky, které řada z nás splácí ještě během jara. Myslete na to, že Vánoce nejsou o penězích, ale o sdílení, radosti a kouzelných chvilkách v kruhu nejbližších.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí