Více pojištění, konsolidací, dotací. Ale i vyšší daňové výnosy

Publikováno 19.01.2018 Aktualita | Pojištění

Více pojištění, konsolidací, dotací. Ale i vyšší daňové výnosy

To je stručný souhrn zpráv, které jsme vám zprostředkovali tento týden. Co tedy jste se od nás mohli dozvědět? Že pojištění domácnosti mají sjednány jen dvě třetiny českých domácností. A navíc ho zapomínají aktualizovat. Že konsolidovat můžete půjčky celé rodiny, pokud tedy všichni mají dobrou platební morálku. Že letos můžete získat více dotací z programu Nová zelená úsporám. A že stát měl loni výrazně vyšší daňové výnosy. Už je na světě i odhad účinnosti EET a kontrolních hlášení.

Pojištění domácnosti

Toto pojištění nestačí jednou uzavřít a hotovo. Pojistné plnění je v případech škody v domácnostech docela důležité a někdy jde i o statisícové částky. A tak se jistě vyplatí podrobit pojistnou smlouvu občasné revizi. Jak?

Zejména pravidelně aktualizovat vybavení domácnosti – pokud tedy pořizujete něco zásadnějšího. Dobré je též si rozmyslet cenu novou a časovou. Zpočátku pojištění se vyplatí cena časová. Ale s postupným opotřebením věcí je výhodnější cena nová. Za zvážení stojí i spoluúčast.

Vyšší výnosy na daních i díky EET

Na dani z přidané hodnoty letos státní pokladna vybrala o 32 miliardy více než loni. Část nárůstu je zapříčiněna ekonomickým růstem. Více než třetinový podíl však nese zavedení EET. Ministerstvo financí odhaduje, že 7,2 miliardy činí nárůst díky kontrolním hlášením a 5,2 miliardy díky samotnému EET.

Rostly i výnosy daně z příjmu fyzických a právnických osob, spotřební daně, dokonce i z ostatních daní. Celkově byl nárůst sedmiprocentní. Navýšení výnosu pojistného na sociální zabezpečení bylo dokonce devítiprocentní.

Vyšší i dotace

Dotace pro domácnosti mohou být v roce 2018 štědřejší. Poputují na všechny tři oblasti programu Nová zelená úsporám, tedy na výstavbu domů v pasivním režimu, snížení energetické náročnosti současných domů a efektivní využití zdrojů energie.

O dotace mohou, jako vždy, žádat fyzické i právnické osoby, musejí být vlastníky nebo stavebníky rodinných domů. Stropem dotace je 5 milionů korun anebo 50 % řádně doložených nákladů. Dotaci ve výši až 127 500 korun mohou lidé získat na výměnu současných kotlů na pevná paliva za nový. V nabídce je ale i příspěvek na čištění odpadních vod pomocí domovních čistíren, ve výši od 100 do 240 tisíc.

Větší konsolidace

Jestli máte v rodině více půjček, můžete se zkonsolidovat do jedné. A to i tehdy, když jde například kreditky a kontokorenty různých členů domácnosti, hypotéku a například spotřebitelský úvěr. Nově totiž už většina finančních společností zavádí možnost konsolidací v rámci celé rodiny.

Základní podmínkou ale zůstává dobrá platební morálka před samotnou konsolidací. Někdy dokonce nemusíte dokládat příjmy, protože finanční společnosti postačuje právě ona dobrá platební morálka.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí