Vrací se povinnost splácet úvěry. Jenže co když na splátky nemáte?

Lenka Rutteová     Publikováno 04.11.2020  Analýza | Půjčky

Vrací se povinnost splácet úvěry. Jenže co když na splátky nemáte?

Konec října je i koncem splátkového moratoria. Ještě jsme se nevzpamatovali z první vlny lockdownu a už se řítíme do další. Těžko odhadnout, zda zůstane jen při zavřených školách, restauracích a kultuře, nebo zda se uzavřou i provozovny poskytující osobní služby. Banky se už s předstihem nechaly slyšet, že důvod k dalšímu odkladu splátek rozhodně nevidí. Ovšem co když po skončení splátkových prázdnin opravdu nebudete mít čím splácet? V takovém případě přijde řada na individuální řešení.

Hromadné odklady splátek nikoliv, individuální odklady ano

Jak banky, tak nebankovní společnosti se vyjádřily, že mají připravené záložní plány pro ty jednotlivce, kteří je osloví s žádostí o další odklad splátek nebo o snížení splátek na dočasnou dobu. Nutnou podmínkou je jednak předchozí využití moratoria na splátky, jednak oslovení věřitele včas, ještě před tím, než k opoždění se splátkami opravdu dojde.

Tip: Podívejte se na 9 nejčastějších chyb, kvůli kterým zbytečně přicházíte o peníze. Tyto chyby si možná vůbec neuvědomujete, ale jakmile o nich budete vědět, bude snazší s nimi bojovat.


Banky i nebankovky jsou optimistické ČNB už tolik ne

Banky i nebankovky neočekávají příliš velké problémy se splácením, zejména díky státním dotacím na pracovní místa z programů Antivirus a dalších podpor, ale nepopírají, že individuální potíže se splácením jistě přijdou.

Na straně druhé stojí Česká národní banka, která nedávno vydala odhad objemu problematických úvěrů. Ty se mají ze současných cirka 30 miliard navýšit o dalších 120 miliard, jinými slovy zpětinásobit. Nakolik jsou odhady realistické, to se ukáže až během příštích několika měsíců, realita se promítne do námi sledovaných Barometrů úvěrového trhu.

Jak se na situaci chystají nebankovky?

Podívali jsme se do vyjádření nebankovních společností. Podle serveru Peníze.cz, kde citovali Českou leasingovou a finanční asociaci (ČLFA), nejsou očekávány hromadné potíže se splácením:

V tuto chvíli nepovažujeme za potřebné přijímat další plošná opatření. Nepochybujeme o tom, že i po skončení moratoria budou naši členové přistupovat ke svým zákazníkům zodpovědně s cílem maximálně ulevit těm dlužníkům, kteří se vinou pandemie dostali do tíživé situace,“ uvedl Jaroslav Krutilek, generální tajemník ČLFA.

Ale předem si připravit záložní plán je rozhodně nutné. Tímto způsobem se k situaci postavili v Asociaci poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ), která ovládá cirka pětinu nebankovního úvěrového trhu (Zaplo Finance, Crediton Creamfinance Czech, CreditPortal a Fair Credit Czech):

O situaci, která nastane za měsíc po skončení moratoria, mluvíme v předstihu proto, že ji chceme s dlužníky řešit, dokud není pozdě. Na trhu půjček chceme dlouhodobě seriózně podnikat, proto rozhodně nemáme zájem na tom, aby naši klienti rozšířili počty dlužníků a dostali se do exekucí,“ vysvětluje šéf APNÚ Aleš Janků.

Tip: podívejte se na náš návod, jak požádat o odklad splátek.


Jaké úlevy nabídne APNÚ?

Ukažme si konkrétní příklad úlev ve splácení, které budou moci dlužníci v problémech využít, jestliže jsou klienty některé z členských nebankovek APNÚ:

  • u jednorázové splátky ve výši nad 5 000 Kč bude možné rozložení do nejméně pěti měsíčních splátek, a to bez navýšení. Podmínkou je zaplacení minimálně pětiny dlužné částky
  • u pravidelných splátek bude nabídnuto rozložení pravidelných splátek na delší období, opět bez navýšení
  • třetím scénářem je individuální splátkový kalendář pro každého, kdo oznámí problémy se splácením včas

A co banky vytáhnou z rukávu?

Banky jsou mnohem optimističtější než nebankovní společnosti, přece jen častěji poskytují zajištěné úvěry, hypotéky. Navíc si například Česká spořitelna pochvaluje, že i když lidé volili spíše delší odklad splátek (v nabídce bylo 3 a 6 měsíců), více než třetina jej ani celý nevyužila – znovu splácet totiž začali ještě před skončením moratoria.

Hlavní náplní připravovaných vstřícných kroků ze strany bank jsou nižší splátky na předem určenou dobu. Banky budou posuzovat, zda je žádost o snížení splátek opravdu odůvodněná. A pokud klient vyhoví, bude moci splácet měsíčně méně. Zda bude tento krok s navýšením nebo bez něj, je nutné si zjistit u každé, u které problémy se splácením nastanou.

 

Co dělat, aby vaše budoucí půjčka byla co nejméně riziková? Stačí se vyhnout sedmi nejčastějším chybám, které děláme při braní půjček.


Zdroje: Česká-justice.cz / Peníze.cz / APNÚ.cz / Seznamzprávy.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více