Využíváte předplacenou kartu od ČSOB? Od února bude přísnější režim!

Publikováno 09.01.2018 Aktualita | Finanční mix

Využíváte předplacenou kartu od ČSOB? Od února bude přísnější režim!

Předplacená platební karta je řešením pro ty, kdo nechtějí mít v bance účet, ale i tak chtějí využívat pohodlí možnosti vybírat si z bankomatu a platit u obchodníků kartou, případně převádět peníze ze zahraniční karty. Jednou z bank, která tuto možnost nabízí, je ČSOB.

Výhody předplacených karet?

Když jsou výhodné podmínky poplatků za tuto službu, může vyjít levněji než vedení účtu v bance. Pokud potřebujete v rodině více karet, než máte účtů, je toto řešení velmi elegantní. Můžete převádět peníze ze zahraniční karty anebo pomocí ní čerpat bonusy z kreditních karet.

Coolkarta se změní už od února

Coolkarta, kterou čekají změny jako první, je cílená na děti a mládež. Rodiče na ni posílají kapesné a děti si s penězi samy hospodaří. To je velkou měrou učí finanční gramotnosti a umění hospodařit se svými finančními prostředky. Zpřísnění podmínek se v budoucnu dotkne i ostatních předplacených karet od této banky.

Hlavními změnami jsou nový poplatek za zřízení karty a nové limity

Původní Coolkarta stála 99 Kč, nová bude za 149 Kč. Jde o platbu za pořízení karty, tedy jednorázovou. Ostatní poplatky se nemění.

limitech karet nastanou větší změny. Sníží se limit pro výběry hotovosti z bankomatů. Doposud byl limit neomezený (při tzv. plném ověření klienta). Od února bude stanoven na 25 tisíc korun za měsíc.

Pro ty, kdo ale nepodstoupí plný režim identifikace, se limity výběrů také razantně sníží. Roční limit 60 tisíc korun v tomto případě zůstává zachován, ale rozdělí se na měsíční limity, takže maximální výběr bude možný jen do 5 tisíc korun. Doposud to bylo 27.500 Kč.

Nově budou zakázány bonusy

Konkrétně ty, které jsou spojeny s kreditními kartami. Čerpání tzv. bonusových programů jiných vydavatelů kreditních karet se již nebude dát zneužívat. Jak toho ČSOB dosáhne? Bude povoleno vkládat a vybírat pouze jednou měsíčně, maximálně 25 tisíc. Pokud pravidlo porušíte, může vám banka vypovědět nejen tuto předplacenou kartu, ale všechny, které u ní používáte.

Anonymita bude minulostí

Nově už nebude možné mít předplacenou kartu a peníze na ní zcela anonymně. Plná identifikace zatím ale také nebude povinná. Dalším omezením bude maximum pěti karet na jednoho držitele. Více než pět karet vám ČSOB od února již nevydá.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí