Vývoj sazeb hypotečních úvěrů v roce 2016: Věštíme z křišťálové koule

Publikováno 25.02.2016 Aktualita | Hypotéky

Vývoj sazeb hypotečních úvěrů v roce 2016: Věštíme z křišťálové koule

Rok 2015 překonal i ty nejoptimističtější prognózy předních finančních analytiků i hypotečních makléřů. Rekordní počet uzavřených hypoték, stejně jako jejich objem, řadí tento rok k bezkonkurenčněnejúspěšnějším. Po enormním zájmu a rekordně nízkých úrocích zřejmě řada z nás očekávala propad a opětovný nárůst průměrných úrokových sazeb. První měsíce roku 2016 se ovšem nesou v duchu předchozích úspěchů. Jak bude vypadat vývoj sazeb hypotečních úvěrů v následujících měsících?

Pojďte si společně s námi zavěštit z oné pomyslné křišťálové koule!

Po rapidním propadu opětovný růst?

Úroky hypotečních úvěrů nemohou klesat věčně. V současné době se průměrná úroková sazba pohybuje pod magickou hranicí 2 procent. A světe div – se – ani další měsíce by ji podle prognóz předních finančních analytiků neměly nijak rapidně zvednout. Éra extrémně levných hypoték tedy ještě pro několik dlouhých týdnů – nebojme se říci měsíců – v žádném případě nekončí. Pokud tedy patříte k posledním opozdilcům a konzervativcům, kteří si svůj velký sen o vlastním bydlení stále nesplnili, máte dle aktuálních prognóz jednu z posledních šancí.

Mírnému zvýšení sazeb se nevyhneme

I přesto, že nás v následujících měsících s největší pravděpodobností žádné extrémní zvyšování sazeb nečeká, k menšímu nárůstu může přeci jen přispět nový zákon o úvěrech pro spotřebitele nebo směrnice o regulaci hypotečního trhu. Podle aktuálních informací České národní banky by však sazby hypotečních úvěrů měly výrazněji poskočit až na přelomu roku 2016 a 2017. Stále tedy máte dost času pro sjednání a vyřízení výhodného hypotečního úvěru, jež přispěje ke splnění vašeho dlouholetého realitního snu.

Jak se k současné situaci staví banky?

Ani banky po úspěšném roce 2015 neusínají na vavřínech. Ba právě naopak! Obraty předešlého roku a obří objemy uzavřených hypotečních úvěrů na ně vyvíjí značný tlak a nutí získávat stále nové a nové klienty. Proto řada z nich vyrukovala s novoročními akcemi, jež tlačí sazby proklatě nízko. Lítý konkurenční boj mezi jednotlivými bankovními ústavy je patrný takřka na každém kroku. Proto by bylo škoda aktuálních akcí a nabídek nevyužít.

TIP: Kde získat nejvýhodnější hypotéku? Ideální získání pro nejvýhodnější hypotéku představují srovnávače. Jeden takový jsme pro Vás připravili i my na naší stránce - tu.

Banky se přetahují o nové i stávající klienty

Řadě klientů končí v letošním roce fixace hypotéky, což pro banky znamená další příležitost. Proto nabízejí výhodné podmínky refinancování a snaží se odlákat klienty od konkurence. Pokud je to i váš případ a brali jste si hypotéku, jejíž úroková sazba se pohybovala někde na hranici 4 nebo dokonce 6 procent, nepromarněte příležitost refinancovat úvěr a získat lepší podmínky i nižší úroky.

Sečteno, podtrženo: Rok 2016 výhodným hypotékám rozhodně neudělá čáru přes rozpočet!
 

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.