Zadlužujeme se čím dál víc – nejčastěji na bydlení

Publikováno 20.12.2017 Průzkum | Půjčky

Zadlužujeme se čím dál víc – nejčastěji na bydlení

Věříme si čím dál víc – alespoň co se týká schopnosti splácet. A tak si také bereme čím dál více půjček. V současnosti už všichni dohromady, tedy všechny domácnosti v ČR, dlužíme 2,09 bilionu korun. Dobrou zprávou je, že většinu z této částky tvoří hypotéky. Celkem 1,66 bilionu korun. A jen během loňského roku vzrostl celkový objem hypoték o desítku procent. Prostě využíváme doposud nízkých úrokových sazeb.

Rostou nejen hypotéky, ale i spotřebitelské půjčky

Meziročně jsme se zadlužili o 172,9 miliardy víc. Alespoň takto náš dluh eviduje Bankovní a Nebankovní registr klientských informací. A v poslední době narostl také objem spotřebitelských půjček, které si bereme v podstatě na cokoliv. Dokonce o šest procent oproti stejnému období v loňském roce.

Dobrou zprávou však je, že množství dluhů ohrožených nesplácením klesá nejrychleji v naší novodobé historii, od loňska o celých 14 %. Celkově se dluhy ohrožené nesplácením dostaly pod 41 mld. Kč. A to zejména díky vynikající situaci na pracovním trhu, kdy nezaměstnaných je historické minimum.

Krátkodobý dluh má méně lidí než loni. Ten dlouhodobý zase o něco více

Počet klientů, kteří jsou zatíženi krátkodobým dluhem, klesl meziročně o 1,1 % na celkových 2,42 milionu. Ale počet klientů s dluhem dlouhodobým se mírně zvýšil. Konkrétně o tři tisíce na celkových 1,12 milionu.

Přestože počet klientů s dlouhodobým dluhem narostl jen o tři tisíce, rapidně se zvýšil počet smluv. Řada lidí tedy využila nízkých úrokových měr a prostě si pořídili druhou nebo další hypotéku. Anebo úvěr ze stavebního spoření.

Půjčování je nyní více bezpečné

Tohle mohl Bankovní a Nebankovní registr klientských informací prohlásit díky tomu, že podíl dluhu, který je ohrožen nesplácením, se snížil na celkových 1,9 % neboli necelých 40 miliard.

Když se ale podíváme na úvěry z hypoték a stavebního spoření, tak zjistíme, že tady množství ohrožených dluhů kleslo dokonce o 12 procent. Takže celkově je z dlouhodobých dluhů ohroženo nesplácením ani ne jedno procento – konkrétně 0,8 %.

Co se týká dluhů krátkodobých, tak počet klientů kteří jej nezvládají splácet, poklesl meziročně o 3800, tedy o 1,2 procenta. Jejich celkový počet je nyní 299 000. Takže nesplácením je ohroženo 6,3 % celkového krátkodobého dluhu, tedy spotřebitelských úvěrů.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí