Žádost o licenci, státní úvěry, přídavek na dítě a úvěrové chování

Publikováno 09.02.2018 Aktualita | Finanční mix

Žádost o licenci, státní úvěry, přídavek na dítě a úvěrové chování

Tato čtyři hesla se nesla finančními zprávami, které jsme vám přinášeli celý týden. Pojďme se podívat na shrnutí hlavních událostí ze světa peněz, půjček a sociálního zabezpečení. Moravský peněžní ústav již podruhé žádá o bankovní licenci, přídavek na dítě bude dostupnější pro více rodin, stát přináší lepší možnosti v oblasti půjček na bydlení a my Češi, se od sebe navzájem v úvěrovém chování dost lišíme.

Moravský peněžní ústav znovu požádal o licenci na banku

Podle mluvčího Moravského peněžního ústavu Pavla Čiháka je „žádost o transformaci na banku součástí dlouhodobého strategického cíle Moravského peněžního ústavu stát se menší, ryze českou a konzervativní bankou“.

Jedním z kontrolovaných bodů při posuzování bankovní licence je i kvalita úvěrových portfolií. A právě zde se Moravskému peněžnímu ústavu (i jiným kampeličkám) v minulosti nedařilo. I z výkazů Moravského peněžního ústavu ke konci prosince například plyne, že více než čtvrtina úvěrů rozpůjčovaných družstvem firmám je v selhání.

Přídavek na dítě je od ledna dostupnější dávkou. Pro pracující rodiče se konečně navýšil

Limit, do jak vysokého příjmu rodiny vzniká nárok na přídavek na dítě, je stanoven jako částka nepřevyšující součin životního minima rodiny a koeficientu 2,70. Doposud byl rozhodující koeficient 2,40.

Přídavek má nově dvě varianty: základní a zvýšenou. Na tu základní dosáhnou děti, jejichž rodiče mají nízké příjmy a zároveň oba rodiče nepracují. Na zvýšenou variantu dosáhnou tam, kde je splněna podmínka zaměstnání. Zvýšení je o 300 Kč měsíčně.

Dost se od sebe lišíme – někteří si půjčují stále, jiní vůbec. Proč?

Někdo má půjčování peněz jako drogu. Jiní se zadlužují bez rozmyšlení, ale závislí na tom ještě nejsou. Většinou si lidé půjčují jen na to nevyhnutelné, a často jde o nemovitost. A jsou i lidé, kteří by si nepůjčili snad nikdy. Čím se od sebe tito lidé liší? Společnost EOS KSI je roztřídila do pěti skupin, podle přístupů k půjčkám.

A jaké jsou tedy u nás skupiny dlužníků? Dluhový závislák, hypoteční dlužník, lehkomyslný dlužník, příležitostný dlužník a dluhový odpůrce.

Státní půjčky na bydlení by mohly být dostupné i pro bezdětné novomanžele

Půjčky na bydlení by se měly nyní rozšířit. Nově budou i pro bezdětné novomanžele nebo lidi v registrovaném partnerství do 36 let. A bylo by také možné žádat o vyšší částky.

Nyní si mohou půjčit lidé nejvýše 600 tisíc korun na dům. Ale po schválení nové podoby programu by to byly až dva miliony korun. V případě bytu by se mohlo žádat až o 1,2 milionu a na 300 tisíc korun by se zdvojnásobila částka na modernizaci bydlení.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí