Zájem o státní půjčky pro mladé předčil i ta nejsmělejší očekávání

Publikováno 05.09.2018 Zajímavost | Půjčky

Zájem o státní půjčky pro mladé předčil i ta nejsmělejší očekávání

V polovině července jsme vás informovali o tom, že stát spustí v polovině srpna přijímání žádostí o půjčky pro mladé. Že jde o upravený program státních půjček, který funguje již několik let, ale ve své původní podobě nenašel mnoho zájemců. Po přehodnocení a přepracování programu, tedy po navýšení maximálních částek k vypůjčení a také po zmírnění podmínek získání půjčky se najednou zájem o tento program začal zvyšovat. A jak to vypadalo první den přijímání žádostí o půjčku?

Mírnější podmínky a vyšší částky dělají zázraky

Původní program, který byl v České republice mladým lidem nabídnut, neslavil žádný úspěch. Lidé o půjčku zájem neměli, protože byla jednak nízká a jednak byla určena jen lidem s malými dětmi. A tak se ministerstvo zamyslelo. Výsledkem je přizpůsobení půjčky současným potřebám mladých lidí.

Odezva hned v první den podávání žádostí prokázala, že když se chce přemýšlet, lze vymyslet takový program pro lidi, který jim opravdu bude přínosem. V čem tkví ty kouzelné změny? Hlavně v navýšení celkové částky, kterou si lze vypůjčit, dále v rozšíření okruhu lidí, co na půjčku mohou dosáhnout. Pojďme se na to podívat.

Již není nutné mít dítě, stačí být manželi či registrovanými partnery a nebýt starší 36 let. Příchod dítěte je pak finanční úlevou z půjčky

Takhle nějak by se daly shrnout změny v podmínkách půjček pro mladé, které jsou poskytovány za státem zvýhodněný úrok. Ten byl nastaven ve výši 1,12 %, což je prostě bezkonkurenční. Navíc je, na rozdíl od hypoték, garantován tento úrok po celou dobu trvání půjčky, která je 20 let, ve výjimečných případech dokonce až 25 let.

Částky, které stát půjčuje, byly navýšeny na 2 miliony korun pro pořízení domu nebo 1,2 milionu korun pro pořízení bytu. A dále 300 tisíc korun na modernizaci bydlení. Tohle jsou peníze, za které už se dá něco pořídit (předchozí maxima byla poloviční).

Navíc, pokud během trvání půjčky přijde dítě, zlevní se půjčka o třicet tisíc korun. Navíc bude možné odložit splátky, jinými slovy čerpat tzv. splátkové prázdniny. No, řekněte, která banka nebo nebankovka je schopná nabídnout takovou pomoc v souvislosti s příchodem dítěte? Žádná. I proto se půjčky strhnul opravdu velký zájem.

První den požádáno o polovinu státem nabídnutých peněz

Na trhu již měsíc před spuštěním přijímání žádostí panovaly zvěsti, že zájem o státní půjčku pro mladé je opravdu vysoký. Státní fond rozvoje bydlení zaznamenával spousty dotazů emailem, telefonátů, dokonce i písemné korespondence v souvislosti s tímto programem.

Ve výsledku přišlo v první den přijímání žádostí o půjčku tolik lidí, že vyčerpali celou polovinu částky připravené pro tento kalendářní rok. Fond totiž plánoval, že letos rozdělí 650 milionů korun. A hned první den požádali lidé o téměř 300 milionů korun.

256 žádostí, fronta již v noci před prvním otevřením

Před pobočkami Státního fondu rozvoje bydlení to noc před prvním přijímáním žádostí vypadalo jako před obchodním domem před zahájením velmi výrazných slev (které do ČR ještě nikdy nedorazily – bohužel nebo naštěstí?). Nocovala tu spousta lidí, kteří si již během noci určili svá pořadí v navštívení úřadu ihned po otevírací době.

K tomu i mnoho lidí využilo možnost poslat žádost o půjčku prostřednictvím datové schránky nebo poštou. Byla jich dokonce celá čtvrtina. A to i přes fakt, že bylo nutné načasovat odeslání doporučeného dopisu tak, aby přišel opravdu až 15. srpna. Dříve přišedší žádosti totiž byly úřadem vraceny zpět na adresu odesílatele.

Letos se navýší nabídka na jednu miliardu korun

Státní fond s tím průběžně počítal, ministerstvo s návrhem přišlo až nyní – zájem lidí byl během přípravy na spuštění programu státní půjčky zavalován velkým množstvím dotazů, a tak začal přesvědčovat Ministerstvo pro místní rozvoj, aby navýšilo prostředky k čerpání půjčky na jednu miliardu korun. A zatím to vypadá, že ministryně ví, kam sáhnout, aby mohla požadavkům mladých Čechů vyhovět.

Miliarda korun letos tedy snad bude. Pro příští rok se s ním také již počítá. Proto pokud jste nestihli splnit podmínky této výhodné státní půjčky (třeba sňatek nebo převedení vlastnických práv k jiné, starší nemovitosti na bydlení), rozhodně nevěšte hlavu. Šancí na její získání bude ještě dost.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí