Zastropování cen úvěrů se prozatím nekoná

Publikováno 31.07.2019 Rada | Půjčky

Zastropování cen úvěrů se prozatím nekoná

Jak uvedla ministerstva spravedlnosti a financí, zastropování cen úvěrů se prozatím nekoná. A to ani formou RPSN a ani regulací pokut ukládaných za opoždění se splátkami. Proč? Vládu od tohoto kroku odradila negativní slovenská zkušenost. Dobře míněné opatření tam totiž vyvolalo zcela opačný efekt.

Začněme podnikatelskými půjčkami

Lidé dlouhodobě volají po tom, aby byly zakázány nebo regulovány podnikatelské půjčky nabízené běžným občanům. Neinformovaní lidé se totiž často nechají nalákat na podnikatelskou půjčku, protože běžnou spotřebitelskou stěží dostanou. 

Jenže po vyřízení IČO a živnostenského listu a po podpisu smlouvy o podnikatelské půjčce zjistí, jaký průšvih si sami sobě způsobili. Jednak jsou s touto půjčkou najednou zcela mimo dosah regulace České národní banky, jednak se může podnikatelská půjčka naráz celá zesplatnit ihned po prvním opoždění splátky. A o výších pokut a dalších sankcí u podnikatelských půjček ani nemluvě.

Regulace podnikatelských půjček by ovlivnila opravdové podnikatele

Vláda však nechce a v podstatě ani nemůže zakázat nebo jakkoliv jinak regulovat podnikatelské půjčky pro běžné občany, protože s vyřízením živnostenského listu se běžný občan stane podnikatelem, ať chce nebo ne.

A pokud by zákon výrazněji reguloval podnikatelské půjčky, opravdoví podnikatelé by pak mohli mít problém dosáhnout na úvěry, které potřebují. Mluvčí ministerstva financí Anna Fuksová vysvětluje, že: „Je potřeba si uvědomit, že každé rozšíření povinností věřitele zvyšuje cenu úvěru. Co víc – plné uplatnění zákona o spotřebitelském úvěru by pak mohlo některé typy podnikatelských úvěrů vybraným zákazníkům zcela znepřístupnit.

Strop úroků a pokut vyhnal nebankovní společnosti

Dalším dlouhodobým problémem, který je v řešení, jsou stropy cen pro bankovní i nebankovní úvěry. Modelů bylo nastaveno několik. Strop by se mohl odvíjet od zákonných úroků z prodlení, od násobků repo sazby anebo od násobků průměrné úrokové míry na trhu.

Jenže nezisková organizace Člověk v tísni nedávno přišla se zjištěním, že na Slovensku se po zavedení stropu a celkovém zpřísnění trhu s půjčkami odehrála změna, se kterou nikdo nepočítal. Máme zkušenost ze Slovenska, kde to zavedli a dostavil se výsledek trošku jiný, než původně zamýšleli – z trhu odešla drtivá většina, možná všechny nebankovní společnosti, a zůstaly jen velké banky. Strašná spousta lidí nedosáhne na úvěru jinak než u lichvářů,“ sdělil mediální koordinátor Člověka v tísni Martin Kovalčík.

Neférové úvěry v černé zóně? To nechceme

Vzhledem k neblahé slovenské zkušenosti se vláda rozhodla, že přísnou regulaci úvěrového trhu aplikovat nebude. Lepším postupem, jak bojovat proti neférovým půjčkám, je prevence. Zejména ta na straně běžných lidí, jejichž finanční gramotnost je nutné stále zvyšovat. Finančně gramotný člověk si neférovou půjčku prostě nevezme, neférové půjčky pak z trhu samovolně zmizí, respektive jejich počet se minimalizuje.

Lucie Michálková, mluvčí resortu spravedlnosti klade důraz na sociálně vyloučené lokality: „Těžiště boje proti lichvě není v oblasti trestního postihu, ale mělo by spočívat v preventivních opatřeních zaměřených zejména na vyloučené a sociálně slabé lokality, případně pak ve školení a prohlubovaní specializace příslušníků Policie České republiky na oblast postihu lichvy.

Následky lichvy má řešit nedávné zmírnění podmínek oddlužení

Před několika týdny začalo platit zmírnění podmínek oddlužení, o kterém jsme vás informovali v našem únorovém článku. Už není nutné předem dokazovat, že dlužník bude mít na splacení alespoň 30 procent dluhu během tří let. Tato povinnost odpadla, dlužník se nově musí snažit opravdu splatit 30 procent dluhu, s koordinací splácení mu pomáhá insolvenční správce. 

O platnosti oddlužení se rozhoduje až po uplynutí tří let, kdy soud posoudí, zda bylo splaceno, co mělo být. A pokud nebylo splaceno, může soud na základě faktů udělit výjimku. Anebo oddlužení vůbec neuznat. Ruku v ruce se zmírněním oddlužení přijde i úprava systému exekucí, která je zatím ve stadiu návrhu.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí