Zelenou kartu už můžete vytisknout na bílý papír

Lenka Rutteová   Publikováno 26.08.2020 Aktualita| Pojištění

Zelenou kartu už můžete vytisknout na bílý papír

Od 1. července 2020 pozbyla zelená karta dokladující zaplacení pojištění odpovědnosti z provozu vozidla povinnost být zelenou. Můžete si ji beztrestně tisknout černobíle na klasický bílý papír. Tatam jsou dohadování s policisty, že jste si na bílý papír vytiskli provizorní znění zelené karty, protože tu pravou zelenou vám pojišťovna odešle až následující den po uzavření pojištění. Systém se zjednodušil, přestože s těmi zelenými kartami se můžeme setkávat až do června 2022. Jaké jsou další plánované kroky? Jaký osud čeká papírové potvrzení o povinném ručení, bez kterého nesmíme s autem na veřejnou komunikaci?

Evropská mezinárodní shoda států zjednodušuje systém

I přes počáteční komplikovanost bude výsledek evropské mezinárodní shody států, se kterou se zavádí bílá karta povinného ručení coby možnost, alternativa ke kartě zelené, významně zjednodušující. A na čem že se státy dohodly?

Policistům už můžeme jako potvrzení o tom, že máme zaplacené povinné ručení, ukázat papír vytištěný doma na černobílé tiskárně a na bílém papíru. Jakmile budete pořádáni o „zelenou“ kartu, bez obav vytáhněte bílý papír. Policisté po celé Evropské unii jej musejí přijmout coby stejně platný, jako variantu zelenou – na zeleném papíru.

Vedle sebe tedy teď platí jak klasické zelené karty, tak i karty vytisknuté černobíle na bílém papíru. Stále se jim však říká zelené karty. „Rozhodnutá mezinárodní změna, kterou jsme dlouhodobě aktivně podporovali, je vítaným zjednodušením zavedeného systému,“ uvedl pro server Novinky.cz výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů (ČKP) Jan Matoušek.

Ne každé povinné ručení platí všude

Podmínkou úspěchu se zelenou kartou vytištěnou na bílém papíru však je, že vaše pojišťovna má v seznamu zemí, kde její pojištění platí, i tu zem, ve které vy právě jste. Ano, je to tak – ne každá pojišťovna vydává povinné ručení platné ve všech zemích Evropy. Pokud se rozhodnete jet i do států dalších, je nutné si dokoupit tzv. hraniční pojištění.


Máte starou zelenou kartu? I to je v pořádku

Nový systém rozhodně neruší platnost starých dobrých zelených karet vytisknutých na zeleném papíru. Ty jsou platné stále ve stejném režimu, tedy na celý rok od vystavení, což je trvání platného povinného ručení.

Pojišťovny mají dokonce dovoleno tisknout zelené karty i nadále, protože mají spoustu předtištěných karet na zeleném papíru. Poslední mohou vydat ještě 30. červa 2021, takže poslední fyzické zelené karty budou platit až do konce června 2022.

Když si zelenou kartu poškodíte, jednoduše si ji vytisknete znovu

Že vedle originálních zelených karet od pojišťovny platí i bílé varianty vytisknuté doma na bílém papíře, je skvělou zprávou i pro řidiče, kterým se „povedlo“ originální zelenou kartu ztratit nebo výrazněji poškodit.

Přechod na bílou verzi zelené karty umožní tisk i těm motoristům, kteří nemají barevnou tiskárnu a obdrží toto potvrzení o sjednaném povinném ručení elektronicky. Pokud by řidič Allianz navíc kartu například ztratil či poškodil, lehce si ji dohledá v aplikaci a sám si ji doma může kdykoliv vytisknout,“ sdělila pro server Peníze.cz Veronika Hašplová, ředitelka autopojištění v Allianz.

Budeme si karty od povinného ručení pak jen sami tisknout?

Nemusíte se obávat ani toho, že byste si do budoucna museli karty od povinného ručení tisknout jen sami. Kdo si kupuje povinné ručení online, už je na tisk provizorních zelených karet doma zvyklý (originál od pojišťovny přijde až další den), ale ostatní motoristé se nemusejí hrozit nutnosti nákupu tiskárny.

Plánem je totiž úplná digitalizace, kdy policisté při silniční kontrole najdou údaje o vámi zaplaceném povinném ručení ve své databázi, kterou budou mít k dispozici i v terénu. „Naším cílem je situace, kdy řidiči nebudou muset vozit vůbec tištěný dokument a policista si při kontrole najde potřebné údaje v digitální databázi,“ dodal pro Novinky.cz Matoušek.

„Zelená karta“ se bude coby název používat i nadále

I v dalších letech ještě budeme papír potvrzující zaplacení povinného ručení nazývat zelenou kartou. Název je totiž takto uváděn i ve znění zákona č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Název se v zákoně změní, až k tomu vyvstane neodkladná potřeba. Na jakou variantu to bude, zatím podle České kanceláře pojistitelů rozhodnuto není.

Některé evropské země si ponechávají zelenou barvu karty i do budoucna, ale budou respektovat ty cizince, kteří v zemi jezdí autem s povinným ručením prokazovaným pomocí karty vytisknuté na bílém papíru.

Zdroje: Novinky.cz / Peníze.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více