Zelenou kartu můžete vozit v mobilu nebo ji vytisknout na bílý papír | Hyperfinance.cz

Zelenou kartu můžete vozit v mobilu nebo ji vytisknout na bílý papír

Lenka Rutteová   Publikováno 26.08.2020 Aktualita| Pojištění

Zelenou kartu můžete vozit v mobilu nebo ji vytisknout na bílý papír

Od 1. července 2020 pozbyla zelená karta dokladující zaplacení pojištění odpovědnosti z provozu vozidla povinnost být zelenou, od roku 2021 dokonce ani nemusí být na papíře, stačí elektronicky v mobilu, tabletu atp. Takže si ji můžete jak vytisknout na klasický bílý papír, tak jen uložit ve vašem zařízení. Pojišťovny mohou až do června 2022 posílat klasické karty na zeleném papíru.

Evropská mezinárodní shoda států zjednodušuje systém

I přes počáteční komplikovanost bude výsledek evropské mezinárodní shody států, se kterou se zavádí bílá karta povinného ručení coby možnost, alternativa ke kartě zelené, významně zjednodušující. A na čem že se státy dohodly?

Policistům už můžeme jako potvrzení o tom, že máme zaplacené povinné ručení, ukázat papír vytištěný doma na černobílé tiskárně a na bílém papíru. Jakmile budete pořádáni o „zelenou“ kartu, bez obav vytáhněte bílý papír. Policisté po celé Evropské unii jej musejí přijmout coby stejně platný, jako variantu zelenou – na zeleném papíru.

Vedle sebe tedy teď platí jak klasické zelené karty, tak i karty vytisknuté černobíle na bílém papíru. Stále se jim však říká zelené karty. „Rozhodnutá mezinárodní změna, kterou jsme dlouhodobě aktivně podporovali, je vítaným zjednodušením zavedeného systému,“ uvedl pro server Novinky.cz výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů (ČKP) Jan Matoušek.

Ne každé povinné ručení platí všude

Podmínkou úspěchu se zelenou kartou vytištěnou na bílém papíru však je, že vaše pojišťovna má v seznamu zemí, kde její pojištění platí, i tu zem, ve které vy právě jste. Ano, je to tak – ne každá pojišťovna vydává povinné ručení platné ve všech zemích Evropy. Pokud se rozhodnete jet i do států dalších, je nutné si dokoupit tzv. hraniční pojištění.


Máte starou zelenou kartu? I to je v pořádku

Nový systém rozhodně neruší platnost starých dobrých zelených karet vytisknutých na zeleném papíru. Ty jsou platné stále ve stejném režimu, tedy na celý rok od vystavení, což je trvání platného povinného ručení. 

Pojišťovny mají dokonce dovoleno tisknout zelené karty i nadále, protože mají spoustu předtištěných karet na zeleném papíru. Poslední mohou vydat ještě 30. června 2021, takže poslední fyzické zelené karty budou platit až do konce června 2022.

Za toto nový odstavec: Od ledna 2024 už zelenou kartu vozit nemusíte. Odborníci ji však doporučují ponechat alespoň v mobilu. Přečtěte si proč

 

 

 

Když si zelenou kartu poškodíte, jednoduše si ji vytisknete znovu

Že vedle originálních zelených karet od pojišťovny platí i bílé varianty vytisknuté doma na bílém papíře, je skvělou zprávou i pro řidiče, kterým se „povedlo“ originální zelenou kartu ztratit nebo výrazněji poškodit.

Přechod na bílou verzi zelené karty umožní tisk i těm motoristům, kteří nemají barevnou tiskárnu a obdrží toto potvrzení o sjednaném povinném ručení elektronicky. Pokud by řidič Allianz navíc kartu například ztratil či poškodil, lehce si ji dohledá v aplikaci a sám si ji doma může kdykoliv vytisknout,“ sdělila pro server Peníze.cz Veronika Hašplová, ředitelka autopojištění v Allianz.

 

A když se vám tisknout nechce, případně není na čem, jen kartu uložte v mobilu

Nemusíte se obávat ani toho, že byste si do budoucna museli karty od povinného ručení tisknout jen sami. Jednak je pojišťovny budou ještě nějaký čas posílat (až do úplné digitalizace), jednak je stačí mít v mobilu, tabletu, ve čtečce nebo v jiném zařízení. Takže kdo si kupuje povinné ručení online, už se tiskem karty zdržovat nemusí. Ihned po zaplacení pojistného může uložit kartu v mobilu a směle vyrazit s autem do provozu.

Už jsme naznačili, že plánem je úplná digitalizace, kdy policisté při silniční kontrole najdou údaje o vámi zaplaceném povinném ručení ve své databázi, kterou budou mít k dispozici i v terénu. „Naším cílem je situace, kdy řidiči nebudou muset vozit vůbec tištěný dokument a policista si při kontrole najde potřebné údaje v digitální databázi,“ dodal pro Novinky.cz Matoušek.

O co se opřít, když policistům zelená karta v mobilu stačit nebude?

Rozhodnutí o tom, že zaplacení pojištění odpovědnosti z provozu vozidla lze prokázat i jen elektronicky na displeji mobilu, tabletu nebo jim podobného zařízení, vydalo Ministerstvo financí ČR 1. 7. 2021 v podobě tohoto stanoviska:

„Povinnost předložit zelenou kartu podle § 17 odst. 1 zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla splněna i tehdy, jestliže řidič předloží zelenou kartu v elektronické podobě na displeji mobilního telefonu.“ „Výše uvedený zákon ani jiný závazný právní předpis nedávají povinnost předkládat zelenou kartu v listinné podobě.“

 

„Zelená karta“ se bude coby název používat i nadále

I v dalších letech ještě budeme papír potvrzující zaplacení povinného ručení nazývat zelenou kartou. Název je totiž takto uváděn i ve znění zákona č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Název se v zákoně změní, až k tomu vyvstane neodkladná potřeba. Na jakou variantu to bude, zatím podle České kanceláře pojistitelů rozhodnuto není.

Některé evropské země si ponechávají zelenou barvu karty i do budoucna, ale budou respektovat ty cizince, kteří v zemi jezdí autem s povinným ručením prokazovaným pomocí karty vytisknuté na bílém papíru.

Zdroje: Novinky.cz / Peníze.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více