Zisky ze zahraničních investic maří posilující koruna

Publikováno 24.01.2018 Novinka | Finanční mix

Zisky ze zahraničních investic maří posilující koruna

Kdo investoval v zahraničí, ten momentálně sleduje, jak mu zisky z investic klesají v tempu růstu hodnoty koruny na měnovém trhu. Vůči dolaru koruna posilovala celý minulý rok, s eurem to nebylo o mnoho jiné. Centrální banka sice trochu zakročila, ale na vyrovnání to nestačí.

ČNB varuje, že ekonomika roste nad svůj potenciál

Potenciál ekonomiky byl v ČR již překročen. Nyní je to tedy v rukou jak samotných ekonomických subjektů, tak i trochu v rukou našich centrálních institucí, tedy Ministerstva financí (potažmo vlády) a České národní banky.

ČNB již naznačila, že bude potřeba další navýšení základní úrokové sazby, které ekonomiku trošinku zbrzdí. V roce 2017 se navyšovalo dvakrát a předpoklad byl ještě na třetí navýšení před Vánoci loňského roku. To se však nestalo. Ale růst sazby na 0,75 % se teď čeká počátkem letošního prvního čtvrtletí.

Ministerstvo financí, respektive vláda se k situaci ale také nepostavili čelem. Opět totiž schválili rozpočet se záporným saldem, konkrétně o celých 50 miliard.

V Americe snížili daně, zvýší se možná i výnos investorů

A na to právě slyšelo mnoho českých investorů investujících v zahraničí. Donald Trump totiž dosáhl schválení daňové reformy, která má snížit korporátní daně ze 35 % postupně na 22 %. Tím se jednak zvýší zisky firem a jednak i výnosy investorů.

Radost investorů může pokazit ale fakt, že podle analýz skutečného stavu korporátních daní v Americe vyšel najevo fakt, že díky různým výjimkám platí americké firmy ve skutečnosti jen asi 22% korporátní daň. Změna tedy nijak markantní ve výsledku nebude. Akciím se však dařilo.

Rok 2017 byl rokem amerických akcií

Zhodnocení amerických akcií dosáhlo na 20 %, a to bez větších výkyvů v čase. Evropské akcie se byly opět méně výnosné a kolísání jejich cen bylo mnohem vyšší. I proto se není co divit, že investoři orientující se na zahraničí a investující do amerických akcií na tom byli letos o poznání lépe.

Jenže, celkovou radost kazí sílící koruna, která ze zisku ukrajuje poměrně hodně. Oproti euru posílila koruna za poslední rok o skoro šest procent a proti dolaru dokonce o více než osmnáct procent. Posílení koruny o šest, respektive 18 procent investorům orientujícím se na zahraniční akcie takřka úplně vymazalo zisky, které jinak byly opravdu vysoké.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí