Zpřísní se poskytování spotřebitelských úvěrů: Jaké změny můžeme očekávat?

Publikováno 07.03.2016 Aktualita | Půjčky

Zpřísní se poskytování spotřebitelských úvěrů: Jaké změny můžeme očekávat?

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2016 se dočkáme několika novel zákona, z nichž jedna se bude dokonce týkat spotřebitelských úvěrů. Nově nastavená pravidla, která již nepůjde obcházet, stejně jako přísnější podmínky pro drobné firmy a poskytovatele spotřebitelských úvěrů, mají za cíl chránit spotřebitele, kteří se dostali do tíživé finanční situace. Bohužel ani ti nad novelou zákona příliš nezajásají. S novými pravidly pro poskytovatele se dočkáme také nových pravidel pro klienty a žadatele. Pojďme se společně podívat, jak má tato novela vypadat a jakých změn se v nejbližší době dočkáme.

Čeho se bude novela zákona týkat?

Velmi zjednodušeně řečeno se nová úprava zákona bude vztahovat na všechny typy půjček, úvěrů i odložených plateb. Kromě jiného se dotkne také již zákonem regulovaných spotřebitelských úvěrů i dosud neregulovaných půjček na bydlení. Upravovat tedy kromě výše uvedeného bude i hypotéky, úvěry ze stavebního spoření, překlenovací úvěry, leasingy i kreditní a debetní karty. A zákon nebudou moci obcházet ani firmy nabízející úvěry do 5 000 Kč (mikropůjčky), které v současné době představují palčivý problém a státem nepodchycený problém. Přesto, že dnes můžete jednotlivé druhy půjček vzájemně porovnat prostřednictvím online kalkulaček, v případě nezodpovědného výběru představují pro žadatele určité riziko, které zdárně přiživují nepoctiví poskytovatelé a zprostředkovatelé těchto finančních produktů.  

TIP: Porovnávejte půjčky a úvěry na ověřených portálech! Poskytujeme Vám srovnání půjček prostřednictvím online kalkulačky pouze důvěryhodných poskytovatelů!

Někteří spotřebitelé zapláčou

Ačkoli je primárním cílem novely zákona spotřebitele chránit, někteří spotřebitelé novinky příliš neocení. Nově totiž musí všichni poskytovatele půjček žadatele důkladně „proklepnout“. Pokud nyní splňujete všechny podmínky dané poskytovatelem půjčky, ale v minulosti jste měli se splácením úvěrů problém, může se stát, že půjčku vám banka či nebankovní společnost neposkytne. Zákonodárci totiž chtějí předejít časté situaci, kdy klient „vytlouká jeden úvěr úvěrem druhým“, což jej přivádí do stále větších finančních problémů, které v mnohých případech končí osobním bankrotem i exekucí.

Přísnější podmínky pro poskytovatele půjček

Novela zákona si došlápne zejména na menší nebankovní poskytovatele půjček a věřitele, kteří lidem v zoufalé situaci poskytují půjčky za krajně nevýhodných podmínek. Nově bude moci nebankovní půjčky nabízet pouze instituce či osoba, jíž bylo vydáno speciální oprávnění pro provozování této činnosti Českou národní bankou, a aby toho nebylo málo, nově bude muset tato osoba či společnost složit základní kapitál ve výši 20 milionů korun!

Nižší pokuty, ale i omezení poplatků za předčasné splacení půjčky

Zaveden bude také maximální strop pro smluvní pokuty a sankce za prodlení se splátkou. Nyní by již tyto poplatky neměly přesáhnout částku, jíž si klient u společnosti vypůjčil. Sníženy nebo dokonce úplně zrušeny by měly být také poplatky za sjednání, vyřízení, poskytnutí, ale především předčasné splacení půjčky. I zde ovšem budou existovat jistá omezené a přísná pravidla, od kterých se bude odvíjet finální výše poplatku či jeho prominutí. Zdarma ale může klient úvěr splatit v případě nečekaných životních situací. Jít může například o úmrtí, dlouhodobou nemoc či invaliditu dlužníka.

Novela zákona o spotřebitelských úvěrech zatřese stávajícím finančním trhem. Jak bude vypadat v praxi bychom se měli dozvědět na konci měsíce března!

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.