/data/common/multimedia/images/6a1a58b9cd424956bb044684d628c726.jpg

Přepis auta na nového majitele od 1.1.2016

Rozhodli jste se prodat svůj automobil a domníváte se, že stačí pouze podepsat odpovídající smlouvu, vybrat finanční hotovost od kupujícího a předat mu klíčky od vozu? Tak takhle to už dávno nefunguje, zvláště pak ne v roce 2016. Stačí malé pochybení a vystavujete se riziku obdržení pokuty až do výš 50 000 Kč.

Povinnost prodávajícího - pozor na plnou moc

V případě, že jste už v minulosti vůz prodávali, jste na tom úplně stejně jako ti, co s tímto úkonem ještě nemají žádné zkušenosti. Staré postupy v podobě odhlášení a následného přihlášení vozidla na nového majitele již v roce 2016 neplatí a je třeba se novelu zákona náležitě nastudovat.

Převod vozidla podle nového ustanovení probíhá na registru vozidel dle bydliště nebo popřípadě sídla provozovatele, majitele. Tedy v místě osoby, která vůz prodává. Problém však nastává v situaci, kdy smluvní jednatele rozděluje například větší vzdálenost. Zákon myslí i na tento případ a umožňuje zplnomocnění strany prodávajícího - kupujícím.

Převod tak může vyřídit prodávající zcela sám. Opačný postup vám nedoporučujeme, jelikož prodávajícímu vzniká povinnost v podobě deseti denní lhůty na přepis vozidla na nového majitele. Pozdější vyřízení je klasifikováno jako přestupek, který může být ohodnocen pokutou až do výše 50 000 korun. Nezapomeňte, že podpisy na plné moci musí být vždy úředně ověřené.

Deláte přepis auta na nového majitele?

Myslete na povinné ručení. Získejte ho výhodne díky online porovnání! Získejte dokonce ZDARMA odškodnění po nehodě!

Porovnat

Co si sebou k přepisu vozidla vzít

K osobní návštěvě na příslušném úřadě si sebou vezměte:

  • Vyplněnou přihlášku k registraci vozidel do registru silničních vozidel
  • Kupní smlouvu
  • Velký technický průkaz i malý technický průkaz
  • Druhou osobu z kupní smlouvy nebo úředně ověřenou plnou moc
  • Občanské průkazy
  • Protokol o evidenční kontrole ne starší jak 14 dní
  • Zelenou kartu

Povinnosti kupujícího

Kupující by si měl ze všeho nejdříve nový vůz pojistit, čímž získá zelenou kartu. V případě, že se jedná o nákup ojetého vozidla, je nutné absolvování evidenční prohlídky. Ta se od roku 2016 nedělá na osobu, ale na vozidlo. Tento krok tedy může udělat jakákoliv ze dvou smluvních stran. Nový majitele navíc na inspektorátu zaplatí poplatek za přehlášení vozidla ve výši 800 Kč a rovněž ekodaň dle normového zařazení EURO 0, 1, 2. Ta se platí u každého vozidla pouze jednou, pokud tedy byla v minulosti zaplacena, již se znovu neplatí.Tento údaj je vždy zanesený v technickém průkazu. Držitelé průkazu ZTP jsou od tohoto poplatku osvobozeni.

TIP: Sjednejte si nejlevnější povinné ručení vozidla