/data/hyperfinance.cz/multimedia/images/UCET.png

Převod účtu k jiné bance

Nevyhovuje vám už vaše banka a rádi byste své finance převedli do jiného institutu? Máte ale strach ze všeho toho papírování kolem? Asi si říkáte, co všechno ten převod bude obnášet, kolik to bude stát, a abyste na nic nezapomněli. Máme pro vás dobrou zprávu. Převod účtu do jiné banky je pro vás zcela bez starostí. Podmínky jsou pro všechny banky sjednocené.

Výběr nové banky a účtu

Než se však pro převod účtu rozhodnete, musíte si nejprve vybrat banku. Jak na to? Musíte si uvědomit, co od banky a účtu samotného očekáváte. Chcete, aby banka měla širokou síť dostupných poboček, nebo vám stačí internetová banka? Potřebujete bankomat na každém rohu, nebo jste zvyklí platit kartou a hotovost vybíráte, jen když je to nezbytně nutné? Dáte přednost malé bance s nižšími poplatky, nebo chcete tradici a jistotu a jste ochotni si za to připlatit?

A co očekáváte od účtu? Od internetového bankovnictví? Chcete komplexnější služby, nebo jen běžný účet? Měl by mít účet možnost spoření, nebo vám stačí obyčejný účet, který je schopný přijímat a posílat platby?

To vše si dobře rozmyslete. Od vašich požadavků se odvíjí nejen banka, kterou si nakonec po pečlivém zvažování vyberete, ale také cena účtu. S nalezením toho správného účtu a banky dle vašich kritérií vám můžou pomoci internetové srovnávače. Nebo si můžete weby jednotlivývh bank projít sami. Případně můžete navštěvovat banku po bance na jejich pobočkách.

Chci účet zdarma

Pokud je jedním z vašich kritérií účet zdarma, dejte si pozor, aby účet zdarma byly opravdu účet zdarma. Dost často se setkáváme s účtem zdarma za určitých podmínek. Například při příchozí platbě alespoň 15 000 Kč měsíčně a několika odchozích platbách, při určitém počtu či objemu plateb kartou atd. Opravdu málokterá banka má účet opravdu zdarma bez podmínek. Ale jsou takové. Pokud už na takovou banku narazíte, máte opravdu vše zdarma. Vedení účtu, platební karta, výběry z vlastních bankomatů, odchozí a příchozí platby v rámci ČR...

Při tomto hledání vám opět mohou pomoci různé srovnávače účtů.

Jak převést účet

Vaše nová banka, kterou jste si vybrali ke správě svých financí, vám účet ze stávající banky převede komplet celý sama. Stačí v dané nové bance vyplnit žádost, samozřejmě předložit doklad totožnosti, a banka se již o vše postará. Od vaší původní banky si na základě vaší žádosti vyžídí veškeré podklady a zřídí vám u sebe účet nový, na němž založí i všechny trvalé platby, které jste měli na účtu původním.

Na vás pak zbývá jen zajít do původní banky a starý účet zrušit. Tímto úkonem převedete také všechny finanční prostředky na účet nový, u vaší nové banky.

Jediné, co nelze jen tak převést, je účet s čerpaným kontokorentem. Nová banka vám sice může založit nový účet, ale kontokorent vám nikdo nemůže garantovat. Museli byste o něj v nové bance zažádat a projít klasickým schvalovacím procesem. Stejně tak původní účet nezrušíte, pokud nedoplatíte čerpaný kontokorent.