9 tipů, jak vylepšit rodinný rozpočet

9 tipů, jak vylepšit rodinný rozpočet

Redakce Hyperfinance.cz   Publikováno 20.10.2016 Rada| Finanční mix

9 tipů, jak vylepšit rodinný rozpočet

Z mnoha nezávislých průzkumů vyplývá šokující informace! Lidé, kteří nemají žádné hypotéky, spotřebitelské půjčky a úvěry ušetří stejně, jako lidé, kteří si museli půjčit. Jak je to možné? Může za to jistě finanční disciplína, kterou si lidé zatíženi půjčkami osvojí, ale i jisté návyky, které jim jednoduše neumožňují utrácet nad jejich možnosti. Ať už půjčky máte nebo o nich vážně uvažujete, vyzkoušejte některé z následujících rad a tipů a vylepšete váš rodinný rozpočet!

1. Spočítejte si příjmy a výdaje

Statistika nuda je, má však cenné údaje… A v tomto případě to platí dvojnásob! Využijte pochmurného deštivého počasí a sedněte si s šálkem dobrého čaje, kalkulačkou a účtenkami. Udělejte si domácí rozvahu, zapište veškeré denní, týdenní či měsíční výdaje a příjmy. Jedině tak budete vědět, na čem jste.

/data/hyperfinance.cz/multimedia/images/tabulka.png

Pozor

Pokud každý měsíc vycházíte s penězi jen tak tak, je zbytečné lepit tuto situaci půjčkou. Měsíční úroky totiž z vašich skromných zásob ukrojí značnou část, případně u vás mohou roztočit dluhovou spirálu. 

2. Naučte se říkat ne!

Co budeme dnes dělat, miláčku? Zajdeme na ten nový film do kina?“ Pokud chcete doopravdy ušetřit, omezte kino dvakrát za měsíc jen na jednu návštěvu a stejného pravidla se držte také v případě návštěv restaurací, zábavních zařízení apod. Ačkoli se může na první pohled zdát, že jde o malé a bezvýznamné položky, měsíčně z vašeho rodinného rozpočtu ukrojí značnou část.

3. Nevyhazujte účtenky

Je nesmírně otravné schovávat účtenky z každého nákupu, návštěvy restaurace nebo víkendových radovánek. Vezměte ale jed na to, že takový finanční přehled se vám bude hodit. Na konci každého měsíce opět projděte účty a zjistěte, za co nejvíce utrácíte. Klidně si vytvořte tabulku v MS Excelu nebo jiném chytrém prográmku a objektivně zhodnoťte, na čem by se dalo ještě více ušetřit.

4. Začněte tvořit finanční polštář

Z ničeho nic vám odešla pračka nebo dokonce lednička? Pak budete pravděpodobně doufat, že máte něco málo našetřeno z dřívějška. Pokud jsou ovšem vaše kasičky prázdné, nastává problém. S náhradním telefonem do další výplaty přežijete, bez ledničky jen těžko. Proto si pro tyto případy průběžně tvořte finanční polštář. Stačí třeba jen pár stovek měsíčně nebo několik korun týdně. Věřte, že naspořené korunky se vám sejdou dřív, než řeknete „švec“!

5. Osvojte si pravidlo 50/20/30

Že jste o něm doposud neslyšeli? Pak prozradíme, že 50 % měsíčně přijatých finančních prostředků byste si měli vyčlenit na nezbytné výdaje za bydlení a stravu, z dalších 20 % byste měli případně uhradit splátky, leasing či další úvěrové závazky, případně těchto 20 % uložit jako rezervu „na horší časy“ a ze zbývajících 30 % financovat výdaje na zábavu a životní styl.

6. Případnou půjčku dobře zvažte!

Že se půjčce prostě nevyhnete? Potřebujete založit do výplaty nebo okamžitě uhradit nečekaný výdaj, na který vám jednoduše nezbylo? Pak tuto možnost pořádně promyslete. Spočítejte si, na kolik vás ve finále tato půjčka vyjde a kolik z vašeho domácího rozpočtu ukrojí pravidelné měsíční splátky (Pozor, někteří věřitelé požadují týdenní nikoli měsíční splátky). Pokud zhodnotíte, že na to máte, pak nezapomeňte na výběr solidního poskytovatele.

Užitečný TIP pro Vás:

Kompletní nabídku solidních poskytovatelů půjček naleznete na stránkách Hyperfinance.cz, kde můžete jednotlivé nabídky porovnat a vybrat si z nich tu nejlepší.

7. Zjistěte, zda nemůžete na půjčkách ušetřit

Splácíte hypotéku, leasing, spotřebitelský úvěr a ještě jste si koupili ledničku na splátky. Peníze, které musíte každý měsíc zaslat věřitelům, z vašeho rodinného rozpočtu odčerpají značnou část. O úrocích ani nemluvě. Nepřemýšleli jste o refinancování nebo konsolidaci? Díky těmto chytrým procesům si můžete sloučit více půjček do jednoho obřího balíku a platit měsíčně méně, popřípadě si prodloužit či zkrátit dobu splatnosti nebo vyjednat novou výši úroků. Prohlédněte si společnosti, které refinancování a konsolidaci nabízí.

8. Zvolte si jasný cíl

Stejně jako si dáváte za cíl nakoupit dárky dřív, než na Štědrý den, i v oblasti financí je potřeba stanovovat si krátkodobé i dlouhodobé plány a cíle. Proto si jasně vymezte, na co chcete během měsíce, roku či pěti let našetřit nebo kolik finančních prostředků si chcete k určitému datu odložit „bokem“. Plnění plánu průběžně kontrolujte a případné nedostatky napravujte!

9. Před problémy neutíkejte

Na závěr jsme si nechali zřejmě tu největší chybu, kterou je neustálé odkládání řešení problémů na pozdější dobu. Pokud víte, že další splátku nebudete moci uhradit, v žádném případě věřitele neignorujte, ale naopak jej aktivně kontaktujte a domluvte se na novém splátkovém kalendáři nebo splátkových prázdninách.

Užitečný TIP pro Vás:

Pozor, takové odkládání splátek, které mnozí věřitelé nazývají „splátkovými prázdninami“ je zpoplatněno a ve finále může navyšovat hodnotu RPSN.

Máte v tom jasno? 

Finanční gramotnost v České republice nepatří mezi nejrozvinutější. My ale pevně věříme, že následující rady a tipy vám pomohou uspořit nějakou tu korunu a veškeré příjmy i výdaje domácnosti přehledně sesumírovat. Taková finanční inventura v domácnosti vám pomůže odhalit finanční skuliny i prohřešky, kterých se opakovaně dopouštíte. 

author

Autor článku:

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.