Refinancování půjčky

Refinancování půjček je nové poskytnutí stávající půjčky v jejím průběhu zpravidla odlišným finančním ústavem. Jinými slovy dochází ke změně věřitele půjčky za nově sjednaných podmínek. K refinancování dochází ve většině případů z pohnutky dlužníka. Hlavním důvodem je získání výhodnějších podmínek, ať už se jedná o nižší úrok, snížení splátky nebo prodloužení doby splatnosti. V určitých případech je dokonce možné získat refinancovanou půjčku ve vyšší částce.

Kdy refinancovat?

Typickým příkladem může být moment, kdy končí doba fixace úrokové sazby u hypotéky a stávající banka nabídne klientovi méně výhodnou sazbu. Klient má pak možnost získat refinancování od jiného ústavu, přičemž původní půjčku splatí z nově poskytnutých prostředků. Tento princip je využitelný prakticky u všech typů úvěrů, ať už se jedná o krátkodobé půjčky, spotřebitelské úvěry, kontokorentní úvěry, online půjčky, hypotéky či úvěry na kreditních kartách. Žádost o refinancování půjčky lze podat online.

U hypoték je vždy nejvýhodnější čas těsně před koncem fixační lhůty. U dalších půjček závisí na podmínkách vyplacení u stávajícího ústavu. Refinancování může být velmi výhodné i v době, kdy si z nějakých důvodů dlužník nemůže dovolit splácet příliš vysokou splátku. Pokud najde novou finanční společnost, která mu poskytne nižší splátku, ať už díky nižšímu úroku nebo delší době do splacení, může mu převedení půjčky velmi pomoci v nepříjemné situaci.

 

Podmínky refinancování

Podmínky pro refinancování půjčky se mohou lišit u různých poskytovatelů. Zpravidla však obecně platí, že musíte splnit minimálně stejné podmínky jako při získání půjčky.

  • Mělo by Vám být minimálně 18 let (pozor, pokud jste OSVČ, může být požadovaný minimální věk vyšší)
  • Musíte být způsobilý k právním úkonům
  • Neměli byste být v prodlení se splácením a to ani s jinou půjčkou
  • Otevření běžného účtu před poskytnutím refinancované půjčky (Pokud půjčku poskytuje banka, může si od Vás vyžádat)

 

Reference

"Díky portálu hyperfinance.cz a jejich porovnávači na refinancování půjčky jsem si vybrala tu nejvýhodnější a přitom jsem nemusela zjišťovat žádné jiné údaje. Rozhodnuta jsem byla do 10 minut. Refinancování půjčky mi ušetřilo 2 500 Kč. Nová banka mi umožnila splácet déle a dokonce s nižším úrokem. Byl to určitě správný krok."

Jarmila P., 40 let, Hluboká nad Vltavou

Hodnocení: 5/5

Porovnat nabídky

Časté otázky

Proč bych měl refinancovat půjčku?

Nejdůležitější výhodou je finanční úspora, případně možnost snížit splátky nebo prodloužit dobu splácení.

Ušetřím pokaždé, když refinancuji?

Rozhodně není zaručené, že refinancování je vždy výhodnější. Vždy si pečlivě prostudujte nabízené podmínky a porovnejte je se stávající půjčkou.

Je pravda, že při refinancování půjčky nemohu zkrátit dobu splácení a zároveň mít nižší splátku?

Toto určitě být pravda nemusí. Pokud je úroková sazba z Vaší současné půjčky příliš vysoká, můžete získat jak nižší splátku, tak zároveň kratší dobu splácení. Vždy se vyplatí porovnat více nabídek.

Jak postupovat, když chci sjednat refinancování?

Jednoduše si porovnáte nabídky online a vyplníte nezávazný formulář u Vámi vybrané společnosti. Poté Vás bude kontaktovat pracovník poskytovatele. V případě schválení vyměníte starou půjčku za novou.