Jak se vymanit ze spárů dluhů? 5 praktických rad a tipů pro vás!

Jak se vymanit ze spárů dluhů? 5 praktických rad a tipů pro vás!

Jak se vymanit ze spárů dluhů? 5 praktických rad a tipů pro vás!

Dostupnost nebankovních půjček svádí k jejich aktivnímu využívání. Nemáte na novou myčku? Půjčíte si. Potřebujete si oddechnout? Vezmete si půjčku na dovolenou. Nezbydou vám finance na vánoční dárky? Ještě, že existují spotřebitelské úvěry!

A tak bychom mohli pokračovat donekonečna. Bohužel proces, kdy střídá jedna půjčka půjčku druhou, musí jednoho dne zákonitě vyústit v problém, jež bude vyžadovat razantní řešení. Jak se vymanit z dluhové pasti? To bude součástí následujících řádků! Máme pro vás hned 5 rad a tipů.

1. Zhodnoťte své možnosti a vytvořte osobní finanční plán

Opět jste nevyšli s výplatou? Pomýšlíte na další půjčku? Zakažte si ji! Pokud vás děsí závazky z minula, nenechte se uvrtat do dalších. Raději reálně zhodnoťte své možnosti a další postup. Sesumírujte si, kolik vlastně dlužíte a sepište si seznam věřitelů s přesně vyčíslenou částkou, kterou je potřeba doplatit. Pokud tyto informace nemáte, požádejte danou společnost o aktuální vyčíslení dluhu a s těmito údaji dále pracujte. Poté si sestavte osobní finanční plán s přesným rozvržením splátek.

2. Situaci začněte aktivně řešit

Ignorujete upomínky od věřitelů? Nevybíráte schránku a telefony z neznámých čísel odmítáte? Nedělejte to! Čím déle budete svou finanční situaci ignorovat, tím složitější bude vyřešit související komplikace. Aktivně tak s jednotlivými poskytovateli komunikujte a domluvte se třeba na odkladu splátek nebo novém splátkovém kalendáři. Pamatujte, že taková ignorace může vyústit až v exekuci!

3. Konsolidujte stávající úvěry

Každý měsíc ze schránky vybíráte několik složenek a z vašeho bankovního účtu odchází vícero pravidelných plateb jednotlivým úvěrovým společnostem Jak to změnit? Řešením je konsolidace půjček! Společnost, která konsolidaci nabízí, sloučí všechny stávající půjčky do jednoho obřího balíku, uhradí vaše závazky u jiných společností a nabídne vám nové podmínky, které obvykle zahrnují také nižší měsíční splátky nebo úrok.

Tip: Víme hned o několika společnostech, které konsolidaci půjček nabízejí. Zjistěte, které to jsou!

4. Navštivte dluhovou poradnu

Nebojte se vyhledat odbornou pomoc a informujte se, zda ve vašem okolí existuje instituce, která se zabývá pomocí dlužníkům v nouzi. Domluvte se na osobní schůzce a vyslechněte si rady zkušených odborníků. Ti vám prozradí, jaké existují cesty z dluhové pasti, poradí s právními úkony, vysvětlí podmínky smluv a poskytnou řadu dalších neméně důležitých informací.

5. Vyhlaste osobní bankrot

Nutno podotknout, že vyhlášení osobního bankrotu by měly předcházet všechny výše uvedené kroky. Pokud bude vaše cesta z dluhové pasti neúspěšná, připravte se na to, že dosáhnout na oddlužení nebude ani trochu jednoduché. Aby vám byl osobní bankrot povolen, musíte splnit hned několik podmínek. Jednou z nich je skutečnost, že máte více, než 1 věřitele a během následujících 5 let jste schopni uhradit alespoň 30 % dluhů.

Pokud vám soud osobní bankrot povolí, připravte se na to, že následující roky rozhodně nebudou procházkou růžovou zahradou. Po skončení insolvence budete oproštěni od všech zbývajících dluhů, co byly do oddlužení přihlášeny. Systém spotřebních půjček dokonce umožňuje, abyste dokonce i od banky získali půjčku po insolvenci. Podrobnosti o ní se dočtete v tomto článku.

 
Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.
Zobrazit profil

Články

Půjčka na směnku

29.05.2024

Půjčky

Rychlý a snadný způsob, jak získat peníze? Půjčka na směnku vypadá lákavě, ale: rizika převálcují jakýkoliv benefit půjčky. I proto je coby osobní půjčka nezákonná

Půjčka v hotovosti na benzínce nebo trafice

23.05.2024

Půjčky

Potřebujete rychle hotovost? Zvažujete půjčku na benzínce nebo v trafice? Jde sice spolehlivý zdroj peněz, ale vybírá si svou daň. Na co dá největší pozor?

Půjčka pro dlužníky

07.05.2024

Půjčky

Konsolidace, refinancování, půjčka pro zadlužené - každá z těchto půjček pro dlužníky může být dobrým řešením, ale je důležité k ní přistupovat s rozvahou