Bezúročná půjčka | Hyperfinance.cz

Bezúročná půjčka



Co je bezúročná půjčka?

Bezúročná půjčka je speciální kategorií půjčky, u které jsou nulové úroky. To ale neznamená, že by se jednalo o půjčku zdarma. Ve většině případů se u bezúročné půjčky totiž účtují poplatky (za vyřízení, za poskytnutí peněz, za vedení úvěrového účtu apod.). 

Poplatek se u nabídek uvádí v konkrétní korunové výši, ale uveden musí být i v procentech jako RPSN. Někdy bývá jen symbolický, na úrovni jednotek procent, ovšem najdete i takové poskytovatele, kteří spojí bezúročný úvěr s poplatkem ve výši desítek procent z půjčované částky. 


I proto je detailní srovnání nabídek při výběru bezúročné půjčky přímo nutností. Srovnávání a rozhodování vám usnadní náš online srovnávač, neboť zde můžete pohodlně na jednom místě prozkoumat hned několik úvěrů od několika poskytovatelů (jak bank, tak nebankovních společností) a vybrat ten, která nabídne nejlepší podmínky - například delší dobu splácení, při zachování nižších splátek i celkové ceny úvěru.



Narozdíl od první půjčky zdarma, u které se můžete dostat jen na několik tisíc korun a na velmi krátkou dobu splácení, poskytují bezúročné úvěry i desítky tisíc korun. Proto se hodí například k pořízení vybavení do domácnosti, ale klidně i ke koupi ojetého vozu. Délka splácení může dosáhnout třeba i několika let.

Na trhu se můžete potkat ještě i s půjčkami bez poplatků, které mají přesně opačnou filosofii než úvěry bezúročné: poplatky jsou tu nulové, poskytovatel účtuje pouze úroky. Ale ani v tomto případě se nejedná o půjčku zdarma.

 

Kdy požádat o bezúročnou půjčku?

Vzhledem k tomu, že se většinou jedná o úvěry ve výši několika desítek tisíc, je způsob jejich využití nesmírně pestrý. Již jsme naznačili vybavení do domácnosti (nový mrazák, pračka, trouba), studijní notebook pro potomka nebo ojetý vůz. Ale možností je samozřejmě mnohem více.


Nicméně i zde, stejně jako u všech dalších úvěrů, je nutné jednak vědět, kdy je dobré si vzít půjčku a kdy rozhodně ne, na co si vždy dávat pozor při sjednávání půjčky a také se řídit zásadami zodpovědného úvěrování. Vědět byste měli i fakt, že pokud se nebude dařit splácet včas, poskytovatel může začít účtovat úroky z prodlení a další (tentokráte sankční) poplatky. Vzetí jakékoliv půjčky je vždy nutné pečlivě zvážit.

 


Na co si dát pozor před požádáním?

Než se rozhodnete požádat o bezúročnou půjčku, musíte si dát pozor hlavně na smysl zamýšleného zadlužení, ale také na svou úvěruschopnost, abyste ve výsledku byli, s ohledem na své příjmy a nutné výdaje, schopní půjčku splatit včas.

Které zadlužení má smysl? To, které vám přinese vyšší (a dlouhodobý) užitek, než je cena půjčky. Předem proto vyřaďte nápady, jako je půjčka na dovolenou nebo na výkonnější mobil, když ten současný je stále funkční.



Před požádáním mějte vždy porovnánu jak nabízenou částku a cenu za půjčku, ale i možnosti rozložení splátek do delšího období, případně možnosti požádat o prodloužení splatnosti i během trvání dluhu. Vždy je nutné tak trošku počítat s tím, že se můžete během trvání úvěru dostat do finančních problémů.

 

Jak vybrat bezúročnou půjčku, která vám sedne nejlépe?

V podstatě jsme to naznačili již v předchozích odstavcích. Nejlépe samozřejmě sedne ta půjčka, která je nejen nejlevnější, ale také nabídne delší splácení s nižšími pravidelnými splátkami. To však mluvíme o ideálním případě. Ne každý dosáhne na úvěr s nižší cenou, více zadlužení lidé se musejí spokojit s dražší variantou (která už sama o sobě by měla odrazovat od dalšího zadlužení).

Při finálním výběru bezúročné půjčky se vždy zaměřte na:

  • nabízenou částku
  • výši poplatku
  • dobu splatnosti, resp. možnosti jejího zkrácení či prodloužení
  • výši splátek
  • celkovou cenu splatnou spotřebitelem (přeplatek)
  • popřípadě na způsob půjčení a vrácení peněz (v hotovosti, na účet).

 

Jak požádat o bezúročnou půjčku?

Podání žádosti o bezúročnou půjčku je snadné a rychlé, hlavně online, z pohodlí vašeho domova. Na této stránce najdete srovnání nabídek od různých poskytovatelů, nabídky si v klidu projděte - zejména z pohledu výše uvedených parametrů.

Je dobré vědět, že podrobnější informace o nabízeném úvěru se vám zobrazí, jakmile kliknete vpravo na „více informací“. Jestliže kliknete přímo na název půjčky, dostanete se na novou a samostatnou stránku věnovanou pouze této nabídce. Na stránce pak najdete:

  • detailní parametry úvěru
  • jeho výhody i nevýhody
  • odpovědi na časté otázky
  • podrobné informace o poskytovateli
  • reprezentativní příklad půjčky
  • též reference těch, kdo nabídky již využili.

Jakmile budete mít vybráno, stačí kliknout na ikonku, že chcete půjčit. Následovat mohou dva scénáře: buď budete přesměrováni na náš formulář, nebo budete rovnou převedeni na stránky poskytovatele do jeho vlastního formuláře. Pak již jen ve formuláři vyplníte základní data o sobě a o požadované půjčce, formulář odešlete.

Jestliže coby žadatel splníte podmínky pro schválení úvěru, poskytovatel se vám neprodleně ozve a dohodnete spolu detaily smlouvy o bezúročné půjčce. Může se ale stát, že oslovení poskytovatelé se neozvou. Proč? Důvodem bude pravděpodobně nízká úvěruschopnost. Další tři důvody se dočtete v našem článku na blogu.

 

Časté otázky

Závisí bezúročnost půjčky na bonitě žadatele?

Na bonitě žadatele bezúročnost úvěru jistě nezávisí. Bezúročná půjčka je speciální kategorií, půjčka se schvaluje jako bezúročná a zůstává bezúročnou po celou dobu, co dlužník řádně splácí. Při opoždění se splátkami mohou naskočit úroky sankční povahy.

Na bonitě žadatele závisí jen a pouze to, zda bezúročná půjčka schválena bude nebo nebude.

Jak zjistím, kolik přeplatím, když je půjčka bez úroků?

Bezúročná půjčka většinou bývá zpoplatněna, a to prostřednictvím poplatků. Všechny účtované poplatky musí poskytovatel započítat do ceny půjčky, kterou je tzv. RPSN, udává se v procentech. Díky tomu zjistíte, kolik procent za rok trvání dluhu přeplatíte. 

Celková cena splatná spotřebitelem (z níž přeplatek vypočtete jednoduchým odečtením výše půjčky) navíc musí být uvedena u každé nabídky v tzv. reprezentativním příkladu, dále samozřejmě ve smlouvě o úvěru ve splátkovém kalendáři, které vám musí poskytovatel poslat k nezávaznému nahlédnutí.

Budu potřebovat podepsaný doklad od zaměstnavatele o mých příjmech?

Potvrzení o příjmech podepsané zaměstnavatelem se v současnosti už moc často nevyžaduje, u menších úvěrů do několika set tisíc korun téměř nikdy. Poskytovatelům totiž stačí výpisy z účtů za posledních několik měsíců, případně výplatní pásky nebo třeba daňové přiznání, když je žadatelem OSVČ. Díky tomu se zaměstnavatel vůbec nemusí dozvědět, že máte úvěr.

Dá se bezúročná půjčka předčasně splatit?

Ano, jistě dá. Každá půjčka se podle zákona o spotřebitelském úvěru dá předčasně splatit, rozdíly jsou u jednotlivých věřitelů jen v ceně za tuto možnost. Na poskytovateli totiž záleží, co si napočítá jako náklady účelně vynaložené v souvislosti s předčasným splacením. Dobrou zprávou však je, že Česká národní banka vydala stanovisko, ve kterém povoluje v této souvislosti naúčtovat jedině administrativu.

Dá se bezúročná půjčka zopakovat u stejného poskytovatele?

To záleží na každém z věřitelů, jak si nastaví podmínky. Některý nabídne tento úvěr pouze jednou, jiný i opakovaně.

Jak můžu splácet bezúročnou půjčku?

Ve většině případů se bezúročná půjčka poskytuje bezhotovostně, tedy převodem na bankovní účet. Proto se i splácí převodem - na účet poskytovatele. Vždy pamatujte na vepsání variabilního symbolu do příkazu k úhradě a na dostatečně včasné nastavení trvalého příkazu, zejména pokud vaše banka ještě neumí okamžité platby. 

Shrnutí

Bezúročná půjčka patří ve většině případů k levnějším úvěrům o výši několik desítek, výjimečně i několika stovek tisíc korun. Úroky se v tomto případě sice neúčtují, ale poskytovatelé často spojují bezúročnou půjčku s různě vysokými poplatky. Proto rozhodně nejde o půjčku zdarma.

Možnosti využití financí jsou v tomto případě velmi pestré, ale vždy by měl žadatel myslet na zadní vrátka: zda vůbec bude schopen dluh splatit. Prodloužit splatnost sice většinou lze, ale to už bude nejen za poplatek, často i za sankční úrok. 

Při výběru bezúročného úvěru se v našem srovnávači zaměřte jednak na výši půjčky, také na poplatky za ni, dobu splatnosti, výši splátek a celkový přeplatek. Jakmile vám dorazí návrh smlouvy od vybraného poskytovatele, nezapomeňte nahlédnout ani na případná sankční ujednání.

 

Přečtěte si také: