Přemýšlíte nad půjčkou „zdarma“? Buďte opatrní

Publikováno 25.07.2019Rada| Půjčky

Přemýšlíte nad půjčkou „zdarma“? Buďte opatrní

Rychlá půjčka, bez poplatků a ideálně také bez úroků, přání snad každého dlužníka. Za určitých podmínek se z tohoto pouhého přání může stát skutečnost, některé nebankovní společnosti totiž první půjčku nabízejí zdarma. Tento bezúročný úvěr má za cíl přilákat nové klienty, kteří si u společnosti půjčí poprvé. Otázkou zůstává: vyplatí se to?

Výhodná půjčka jako reklama

Žádné provozní poplatky, žádné úroky. Taková příležitost zní až příliš dobře na to, aby byla pravdivá. Vždyť takto by poskytovatelé úvěru neměli z čeho platit vlastní náklady a brzy zkrachovali. Charitativní záměr v tom také nejspíš nebude. Proč tedy společnosti s takovou nabídkou přichází? 

Za vším hledejte marketing. Společnost si v rámci boje o klienty zájemce o půjčky „přitáhne“ výhodnou nabídkou, která ovšem platí jen jednou. Každá další půjčka už je spojená se standardním úrokem. Poskytovatel v takovém případě spoléhá na spokojenost klienta s rychlostí vyřízení žádosti a jednáním a doufá, že se klient v případě spokojenosti opět vrátí. 

Snadný pád do spirály dluhů

Druhý způsob, jak se může tato „investice“ do klienta vrátit, je penále. Půjčka zdarma je zpravidla spojena s pokutami za případné pozdní splacení, což nebývají zrovna malé částky – a řada nezodpovědných klientů si bohužel splatnost nepohlídá. V takovém případě se i půjčka původně poskytovaná zcela zdarma poměrně prodraží, a to v řádech desítek procent.

Navíc si někteří dlužníci v zoufalství nebo zmatku vzápětí vezmou u stejné společnosti další půjčku, aby pokryli splátky té první. Ovšem za zcela jiných – o poznání méně výhodných – podmínek. Pak nejenže společnost na takovém klientovi vydělá, ale navíc hrozí, že se dlužník dostane do spirály dluhů a na velký problém je zaděláno.  

Vše důkladně promyslete

Pokud byste úspěšně využili více nabídek půjček zdarma, můžete si bezúročně půjčit od 5 do 80 tisíc korun, přičemž nejčastější nabídkou bývá půjčka na 10 tisíc korun se splatností 30 dní. Jak je ale výše popsáno, je třeba uvažovat s chladnou hlavou. 

Pokud si půjčíte naráz více peněz, musíte také počítat s tím, že je musíte během měsíce vrátit. Přitom splatit během jediného měsíce například 80 tisíc korun, není přece jen zrovna snadné. A proto je nutné si před uzavřením smlouvy o půjčce opravdu pečlivě rozmyslet, zda zvládnete v nabízené době splatnosti dluh splatit.

Proto pokud si potřebujete půjčit vyšší částku a nemáte možnost ji jednorázově splatit, bude rozumnější poohlédnout se po klasickém úvěru. Například na Zonky je nejnižší úroková sazba už od 2,99 % p. a. Přímo od lidí si tak můžete půjčit na cokoli až do výše 750 tisíc korun. Peníze můžete mít na účtu už za pět minut.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářích.