Přemýšlíte nad půjčkou „zdarma“? Buďte opatrní

Přemýšlíte nad půjčkou „zdarma“? Buďte opatrní

Lenka Rutteová   Publikováno 25.07.2019 Rada| Půjčky

Přemýšlíte nad půjčkou „zdarma“? Buďte opatrní

Rychlá půjčka, bez poplatků a ideálně také bez úroků, přání snad každého dlužníka. Za určitých podmínek se z tohoto pouhého přání může stát skutečnost, některé nebankovní společnosti totiž první půjčku nabízejí zdarma. Tento bezúročný úvěr má za cíl přilákat nové klienty, kteří si u společnosti půjčí poprvé. Otázkou zůstává: vyplatí se to?

Výhodná půjčka jako reklama

Žádné provozní poplatky, žádné úroky. Taková příležitost zní až příliš dobře na to, aby byla pravdivá. Vždyť takto by poskytovatelé úvěru neměli z čeho platit vlastní náklady a brzy zkrachovali. Charitativní záměr v tom také nejspíš nebude. Proč tedy společnosti s takovou nabídkou přichází? 

Za vším hledejte marketing. Společnost si v rámci boje o klienty zájemce o půjčky „přitáhne“ výhodnou nabídkou, která ovšem platí jen jednou. Každá další půjčka už je spojená se standardním úrokem. Poskytovatel v takovém případě spoléhá na spokojenost klienta s rychlostí vyřízení žádosti a jednáním a doufá, že se klient v případě spokojenosti opět vrátí. 

Snadný pád do spirály dluhů

Druhý způsob, jak se může tato „investice“ do klienta vrátit, je penále. Půjčka zdarma je zpravidla spojena s pokutami za případné pozdní splacení, což nebývají zrovna malé částky – a řada nezodpovědných klientů si bohužel splatnost nepohlídá. V takovém případě se i půjčka původně poskytovaná zcela zdarma poměrně prodraží, a to v řádech desítek procent.

Navíc si někteří dlužníci v zoufalství nebo zmatku vzápětí vezmou u stejné společnosti další půjčku, aby pokryli splátky té první. Ovšem za zcela jiných – o poznání méně výhodných – podmínek. Pak nejenže společnost na takovém klientovi vydělá, ale navíc hrozí, že se dlužník dostane do spirály dluhů a na velký problém je zaděláno.  

Vše důkladně promyslete

Pokud byste úspěšně využili více nabídek půjček zdarma, můžete si bezúročně půjčit od 5 do 80 tisíc korun, přičemž nejčastější nabídkou bývá půjčka na 10 tisíc korun se splatností 30 dní. Jak je ale výše popsáno, je třeba uvažovat s chladnou hlavou. 

Pokud si půjčíte naráz více peněz, musíte také počítat s tím, že je musíte během měsíce vrátit. Přitom splatit během jediného měsíce například 80 tisíc korun, není přece jen zrovna snadné. A proto je nutné si před uzavřením smlouvy o půjčce opravdu pečlivě rozmyslet, zda zvládnete v nabízené době splatnosti dluh splatit.

Proto pokud si potřebujete půjčit vyšší částku a nemáte možnost ji jednorázově splatit, bude rozumnější poohlédnout se po klasickém úvěru. Například na Zonky je nejnižší úroková sazba už od 2,99 % p. a. Přímo od lidí si tak můžete půjčit na cokoli až do výše 750 tisíc korun. Peníze můžete mít na účtu už za pět minut.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více